Jump to Content

Washingtons Letters About Literature Semi-Finalists 2009-2010

Level Student   Award Home Town Author Title
1 Anderson Haley J. State Finalist Gig Harbor Jennifer L. Holm Penny From Heaven
1 Bentler Christina Honorable Mention Sammamish Valerie Tripp The Kit series
1 Brands Madison State Finalist Vancouver Michael Scott The Alchemist
1 Burgisser Sarah State Finalist Everett Siobhan Dowd The London Eye Mystery
1 Campbell Kaeli State Finalist Everett Jerry Spinelli Stargirl
1 Catey Megan State Finalist Seattle Janet and Geoff Benge Gladys Aylward, the Adventure of a Lifetime
1 Chapman Zoe State Finalist Olympia Anne Frank The Diary of Anne Frank
1 Choquer Lauren State Finalist Battle Ground Julie Bowe My Last Best Friend
1 Cline Ciera Ann State Finalist Marysville Francesco D'Adamo Iqbal
1 Coffyn Lacey E. State Finalist Bainbridge Island Pam Ryan Munoz Riding Freedom
1 Dassel Quinn State Finalist Indianola Mark Twain The Adventures of Tom Sawyer
1 Daugs Olivia State Finalist Seattle Greg Mortensen Three Cups of Tea
1 Davis Izabella State Finalist Lake Forest Park Edith Pattou East
1 de Dios Jazmin State Finalist Bothell Lois Lowry Number the Stars
1 Godines Diana State Finalist Prosser Gary Paulsen Hatchet
1 Groh Elise Honorable Mention Bellevue Gregory Maquire Wicked
1 Hagel Alex State Finalist Spokane Priscilla Cummings Red Kayak
1 Josephson Emma State Finalist Vancouver Wendelin Van Draanen Swear to Howdy
1 Kim Jiyoon State Finalist Mercer Island Gillian Chan The Carved Box
1 Lyons Brittney State Finalist Colville Ann M. Martin A Biography of a Stray
1 McMonigal Ann State Finalist Tacoma Lois Lowry The Giver
1 Menenberg Madison State Finalist Bellevue Sokreaksa S. Himm Tears of My Soul
1 Morales Brenda State Finalist Vancouver Wil Mara Anne Frank
1 Nelson Reagan Winner - State Champion Spokane Laura Ingalls Wilder The Little House on the Prairie
1 Oliver Paul Honorable Mention Mercer Island Jeff Stone Tiger
1 Opdycke Celine State Finalist Mercer Island Margery Williams The Velveteen Rabbit
1 Remy Ally State Finalist Tumwater Erika Tamer Lizibeth's Story
1 Riccardo Christina State Finalist Everett Lauren Myracle Peace, Love and Baby Ducks
1 Ripley Michaela State Finalist Puyallup Anne C. Le Mieux Dare to Be M.E.
1 Rodriguez Cherisse Honorable Mention Shoreline E. B. White Charlotte's Web
1 Sahota Kylie State Finalist Battle Ground Terri Farley Phantom Stallion
1 Santos Julio State Finalist Woodinville Allan Zullo War Heroes: Voices from Iraq
1 Shubert Nathan State Finalist Mukilteo Marcus Luttrell Lone Survivor
1 Smith Melissa State Finalist Clinton Erin Hunter Warriors
1 Stamolis-Lee Taler State Finalist Tacoma Shelly Perasall All Shook Up
1 Stoumbos Eva State Finalist Vancouver Ann Cameron Colibri
1 Stout Kaeley State Finalist Seattle Sue Monk Kidd The Secret Life of Bees
1 Strain Madeleine Second Place - First Runner Up Seattle Jerry Spinelli Stargirl
1 Sullivan Quinn State Finalist Seattle Shel Silverstein The Giving Tree
1 Sundquist Shelby State Finalist Poulsbo George Shannon My Travels with Captains Lewis and Clark
1 Wagle Mallika State Finalist Bellevue Sir Arthur Conan Doyle The Adventures of Sherlock Holmes
1 Watson Phil Honorable Mention Camas Cynthia Lord Rules
1 Wilder Natalie State Finalist Lake Forest Park Cynthia Kadohata Kira-Kira
1 Wood Aidan State Finalist Redmond Suzanne Collins The Hunger Games
1 Woodworth Lauren State Finalist Silverdale Shel Silverstein The Giving Tree
2 Aaron Clarissa State Finalist Kelson Laurie Halse Anderson Speak
2 Aras Rohan State Finalist Bellevue Greg Farshtey Time Trap
2 Asaeli Kayla-An State Finalist DuPont S. E. Hinton The Outsiders
2 Benmalek Ryan Honorable Mention Bellevue Antoine de Saint-Exupery The Little Prince
2 Billingslea Grace State Finalist Seattle Cheryl Klam The Pretty One
2 Blackmer Karen State Finalist Everett Jane Austen Pride and Prejudice
2 Breeden Ashley Honorable Mention Quincy Michel Grant Gone
2 Burdick Grady State Finalist Mercer Island Nancy Farmer House of the Scorpion
2 Callison Emily State Finalist Bellevue Jacques Prevert DeJeuner du Matin
2 Campbell Grace State Finalist Olympia Wangari Maathai Unbowed
2 Charles Paxton State Finalist Vancouver Karen Hesse The Music of Dolphins
2 Claypool Laura State Finalist Bellevue Wendy Mass Every Soul a Star
2 Coons Stephanie State Finalist Everett Lisi Harrison Massie
2 Crain Marcell State Finalist DuPont Robert Frost "Nothing Gold Can Stay"
2 Cummings Kelleen State Finalist Bellevue Neal Shusterman Unwind
2 Davenport Samantha State Finalist Steilacoom John Grogan Marley and Me
2 Davison Paulina State Finalist Puyallup Markus Zusak The Book Thief
2 Dickason Robyn Honorable Mention Gig Harbor Lois Lowry The Giver
2 Dimmer Samantha State Finalist Bellevue Louis Sachar Small Steps
2 Dion Mikayla State Finalist McChord Lois Lowry Number the Stars
2 Emmons Shyann State Finalist Yelm P. C. and Kristin Cast Tempted
2 Fischer Makena State Finalist Yakima Judy Blume Are You there God? It's Me, Margaret
2 Forman Tova State Finalist Port Orchard Brian Jacques Redwall series
2 Galbato Michael A. State Finalist Carnation Judith Viorst Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
2 Gleed Elena Honorable Mention Seattle Lucy M. Montgomery Anne of Green Gables
2 Grubb Ben State Finalist Vancouver Shel Silverstein Where the Sidewalk Ends
2 Hall Zoe State Finalist Seattle Alice Sebold The Lovely Bones
2 Hitchcock Stephen Winner - State Champion Woodinville Jules Verne Twenty Thousand Leagues Under the Sea
2 Holberg Olivia State Finalist Puyallup Sharon Draper Tears of a Tiger
2 Hunsinger Allison Second Place - First Runner Up Vancouver Ben Mikaelsen Petey
2 Husick Graham State Finalist Medina Peadar O. Guilin The Inferior
2 Huss Stephanie State Finalist Tacoma Ben Mikaelsen Petey
2 Irwin Hailey State Finalist Brush Prairie Sharon Draper November Blues
2 Kaech Lauren State Finalist Puyallup Catherine Ryna Hyde Pay It Forward
2 Kalhagen Geirsen State Finalist Brush Prairie Anthony Horowitz Ark Angel
2 Kennedy Katelynn State Finalist Woodinville Ann M. Martin A Dog's Life: The Autobiography of a Stray
2 Kingsley Sophia State Finalist DuPont Michael Ende The Neverending Story
2 Knapp Annika State Finalist Seattle L. J. Smith The Night World: Number 3, Witchlight
2 Knishka Breanne State Finalist Dryden Alan Abrahamson No Limit, the Will to Succeed
2 Kravitz David State Finalist Brush Prairie Terry Trueman Stuck in Neutral
2 Kuhanont Myra State Finalist Everett Cynthia Kadohata Kira-Kira
2 Lee Jasmine State Finalist Puyallup Blake E. S. Taylor ADHD and Me
2 Lengyel Maia State Finalist Shaw Island Tamara Pierce Alanna:The First Adventure
2 Lynn Samantha State Finalist Puyallup Gleen Beck The Christmas Sweater
2 Lyon Elizabeth Lyon State Finalist Des Moines Sherman Alexie The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian
2 Machetanz Olivia State Finalist Seattle J. R. R. Tolkien The Lord of the Rings
2 Makey Adanech State Finalist Burien Freedom Writers The Freedom Writers' Diary
2 Mann Dalton State Finalist Woodinville George Orwell Animal Farm
2 March Jake State Finalist Puyallup Gary Paulsen The Car
2 Martens Hannah State Finalist Olympia Cynthia Kadohata Kira-Kira
2 McCall Megan State Finalist Seattle Marianne Williamson Our Deepest Fear
2 McCord Noah State Finalist Olympia Madeline L'Engle A Wrinkle in Time
2 McEntyre Destiny State Finalist Tumwater Stephanie Meyer Twilight
2 McFall Natalie State Finalist Redmond Allan Stratton Chanda's Secrets
2 McManus Elly State Finalist Cashmere Elizabeth George Speare The Bronze Bow
2 Medina Priscilla State Finalist Quincy Paul Langan Brothers in Arms/The Fallen
2 Mehta Aiyana State Finalist Seattle Khaled Hosseini The Kite Runner
2 Minor Ragan State Finalist Olympia Jaime Lee Curtis Today I Feel Silly
2 Mitchell Claire State Finalist Spokane J. K. Rowling Harry Potter and the Order of the Phoenix
2 Mixon Jacquelyn State Finalist Morton Laurie Halse Anderson Winter Girls
2 Near Madison State Finalist Puyallup Glenn Beck The Christmas Sweater
2 Nelson Eric State Finalist Puyallup Brandon Mull Fablehaven
2 Nordberg Hayley State Finalist Brush Prairie Sharon Draper Copper Sun
2 Omoto Megan State Finalist Bellevue Jennings Michael Burch They Cage the Animals At Night
2 Palmer Anna State Finalist Tacoma Nancy Farmer The Sea of Trolls
2 Parikh Shruti State Finalist Bothell Carl Hiaasen Hoot
2 Parsons Brookelyn State Finalist Mill Creek John Medina Brain Rules
2 Perez Amber State Finalist Bellevue Jennings Michael Burch They Cage the Animals At Night
2 Pirtle Benjamin State Finalist Poulsbo Ben Mikaelsen Petey
2 Radich Emma State Finalist Sammamish Nicholas D. Kristof Half the Sky
2 Schmidt Casey State Finalist Bellevue Lois Lowry The Giver
2 Shumlak Natali State Finalist Seattle Eli Weisel Night
2 Simmons Alexandria Racquel State Finalist Renton Margaret Peterson Haddix Among the Hidden
2 Snyder Philip State Finalist Maple Valley Virginia Lee Burton Mike Mulligan and His Steam  Shovel
2 Snyder Haley State Finalist Vancouver Cynthia Kadohata Kira-Kira
2 Stockdale Rachel State Finalist Woodinville Robert Munsch Love You Forever
2 Sykes Saxton State Finalist Cashmere Ridley Pearson Kingdom Keepers: Disney after Dark
2 Tangen Quentin State Finalist Kingston Jared Diamond Guns, Germs, and Steel
2 Tomczak Emily State Finalist Gig Harbor Jenny Downham Before I Die
2 Willey Joshua State Finalist Wenatchee Erin Hunter The Warriors series
2 Williams Kirk State Finalist Vancouver Gary Paulsen Dogsong
2 Wojnar Mary State Finalist Olympia Jerry Spinelli Stargirl
2 Wolbaum Lauren Honorable Mention Poulsbo Elie Wiesel Night
3 Abadir Nasir Honorable Mention Tukwila Virginia Wolff True Believer
3 Ahmad Rabiah Honorable Mention Everett Greg Mortenson Three Cups of Tea
3 Baxter Justin Honorable Mention Mountlake Terrace Garth Nix Sabriel
3 Bergstrom Mason State Finalist Brier Ayn Rand Anthem
3 Brooks Golf State Finalist Oak Harbor Homer The Odyssey
3 Castaneda Bianca State Finalist Tukwila Nathaniel Hawthorne The Scarlet Letter
3 Cham Okunyi State Finalist Tukwila Jane Austen Pride and Prejudice
3 Chan Amanda Honorable Mention Seattle John Green Paper Towns
3 Chavez Tosha State Finalist Kelso Sarah Dessen Dreamland
3 Christensen Tyler Winner - State Champion Snoqualmie Brian Greene The Elegant Universe
3 Clinch Joe State Finalist Lynnwood Yann Martel Life of Pi
3 Cosic Nedzmina State Finalist Tukwila Zora Neale Hurston Their Eyes Were Watching God
3 Dere Megan Honorable Mention Renton John Green Paper Towns
3 Divers Charles Honorable Mention Brier Kate DiCamillo The Tale of Despereaux
3 Duma Claudia State Finalist Woodinville Brian Burks Walks Alone
3 Flood Maddie State Finalist Mountlake Terrace Jay Asher Thirteen Reasons Why
3 Forkner Alexa State Finalist Puyallup Jay Asher Thirteen Reasons Why
3 Freeborn Alaina State Finalist Spokane Nicholas Sparks The Rescue
3 Gandy Demarciee State Finalist Spokane Harper Lee To Kill a Mockingbird
3 Grassl Megan State Finalist Colton Jodi Picoult My Sister's Keeper
3 Grimm Logan State Finalist Spokane Robert Cormler The Chocolate War
3 Gruginski Megan Honorable Mention Yelm Alice Grass, Sundi Arrants Stories for a Teen's Heart and A Different Kind of Tears
3 Hale Jessica Honorable Mention Woodinville Kim Whitney The Perfect Distance
3 Helm Jessareh State Finalist North Bend C. S. Lewis The Lion, The Witch and the Wardrobe
3 Hixssen LariAnn State Finalist Cashmere Sarah Dessen Dreamland
3 Hohenstein Serena State Finalist Mountlake Terrace Gregory Maguire Wicked
3 Hollander Samantha State Finalist Everson Scott Westerfeld Uglies
3 Hosler Jessica State Finalist Woodinville James Patterson Maxium Ride: The Angel Experiment
3 Isayev Bethany Honorable Mention Spokane Nic Sheff Tweak:  Growing Up on Methamphetamines
3 Khadivi Rachel Honorable Mention Mountlake Terrace Cormac McCarthy The Road
3 Le Kevin State Finalist Tukwila Hermann Hesse Siddhartha
3 Lee Riki State Finalist Newport Melody Carlson Pitch Black
3 LeSueur McKenzie State Finalist Mountlake Terrace James Patterson Second Chance
3 Locke Sarah Honorable Mention Lynnwood Dave Pelzer A Child Called 'It'
3 Luna-Ortiz Ana Laura State Finalist Mountlake Terrace Jenna Bush Ana's Story: A Journey of Hope
3 Lundquist Sarah State Finalist Mountlake Terrace Elizabeth Chandler Kissed by an Angel
3 McConnell Daizy Mae State Finalist Tacoma Francine Rivers The Atonement Child
3 Melendez Fernando State Finalist Tukwila Michael Lewis Evolution of the Game
3 Olson Adria Second Place - First Runner Up Edgewood Cheryl Klam The Pretty One
3 Overman Lydia State Finalist Puyallup Rudyard Kipling "IF"
3 Peavey Billy Honorable Mention Spokane Susan Beth Pfeffer Life As We Knew It
3 Ransom Megan State Finalist Shoreline Brother Andrew God's Smuggler
3 Serna Tony Honorable Mention Puyallup Maya Angelou "Life Doesn't Frighten Me"
3 Swanberg Sarah State Finalist Lynnwood Frank Peretti House
3 Thayer Brooke Honorable Mention Woodinville Jonathon Littman The Beautiful Game
3 Tietjen Andrew State Finalist Colton Lemony Snicket A Series of Unfortunate Events
3 Tran Kevin State Finalist Tukwila Ralph Ellison The Invisible man
3 Wickstrom Axel State Finalist Lake Forest Park Orson Scott Card Ender's Game
3 Williams Javon State Finalist Edmonds Ellen Hopkins Glass