Planning a visit? We’ve made some changes. More information...

2014 Semifinalists

Level 1
Last Name First Name Award Town Author Title
Auffray Karissa State Semifinalist Mercer Island Eleanor Estes The Hundred Dresses
Baumer Peter Winner - State Champion Port Orchard Laura Ingalls Wilder Farmer Boy
Benson Betty State Semifinalist Tumwater Sharon M. Draper Out of My Mind
Berg Angus State Semifinalist Redmond Mercedes Lackey Joust
Blair Tristan Honorable Mention Seattle Malcolm Gladwell Outliers
Blasko Talea State Semifinalist Sultan Rodman Philbrick Freak The Mighy
Briseno Jimenez Patricia State Semifinalistt Seattle Kate DiCamillo The Tiger Rising
Cates-Doglio Aspen State Semifinalist Olympia R.J. Palacio Wonder
Chen Hallie State Semifinalist Bellevue Gail Carson Levine The Two Princesses of Bamarre
Crain-Merz Jackson State Semifinalist Seattle Suzanne Collins The Hunger Games
Denning Kyra State Semifinalist Spanaway Gail Carson Levine Fairest
Deshpande Aaryan State Semifinalist Redmond Charles Dickens Oliver Twist
Dogra Archika State Semifinalist Bellevue Cynthia Lord Rules
Duboiski Jojo State Semifinalist Olympia Kiera Cass The Selection and The Elite
Edgeworth Dana State Semifinalist Everett Rick Riordan The House of Hades
Elliot Samuel Honorable Mention Prosser J.K. Rowling Harry Potter and the Deathly Hallows
Freeman Alma State Semifinalist Seattle Gary D. Schmidt The Wednesday Wars
Grishchuk Ella State Semifinalist Federal Way Cynthia Lord Rules
Gudmundsson Gunnar State Semifinalist Mercer Island Phyllis Reynolds Naylor Shiloh
Guedel Emily State Semifinalist Mercer Island Lewis Caroll Alice in Wonderland
Hall Hunter Honorable Mention Bainbridge Island Andrew Clements Frindle
Hartman Eva State Semifinalist Sammamish Rick Riordan Percy Jackson and the Olympians
Hathaway Tyler State Semifinalist Bainbridge Island George Orwell Animal Farm
Hebert Elise Honorable Mention Mercer Island Lois Lowry The Giver
Hellekson Isaiah State Semifinalist Lynnwood Matt Myklusch The Accidental Hero
Helton Anna Honorable Mention Seattle Gabrielle Douglas Grace, Gold, and Glory
Heron Amalia State Semifinalist Seattle Ruta Sepetys Between Shades of Gray
Hurtado Jennifer State Semifinalist Prosser Christopher Paul Curtis Bud, Not Buddy
Johnson Analia State Semifinalist Lynnwood Gail Carson Levine Ella Enchanted
Kee Arianna State Semifinalist Tumwater Sharon M. Draper Out of My Mind
Kenny Jasmine State Semifinalist Mountlake Terrace Gary Paulsen Hatchet
Kowalski Jade Honorable Mention Olympia Erin Hunter Warriors: Fire and Ice
Kropp Ellesse State Semifinalist Mercer Island Linda Yeatman Perkins: The Cat Who Was More Than a Friend
La Iris Honorable Mention Olympia Katherine Applegate The One and Only Ivan
Lavitt Danielle State Semifinalist Seattle Cynthia Lord Rules
Leiendecker Katelyn State Semifinalist Tumwater Joan Bauer Almost Home
Lim Daniel Honorable Mention Bellevue E.B. White The Trumpet of the Swan
Loop Marko State Semifinalist Mercer Island Fred Gipson Old Yeller
Losa Azura State Semifinalist Rainier Joan Bauer Almost Home
Loucks Avery State Semifinalist Spokane Dan Poblocki The Haunting of Gabriel Ashe
Man Laurent State Semifinalist Bellevue Linda Sue Park A Single Shard
Matter Daphne Honorable Mention Seattle Peg Kehret Small Steps
McAuslan Olivia State Semifinalist Seattle Lauren Myracle The Winnie Years Series
McCain Lauren State Semifinalist Seattle Augusta Scattergood Glory Be
McPherson Kyra State Semifinalist Mercer Island R.J. Palacio Wonder
Moore Elle State Semifinalist Olympia R.J. Palacio Wonder
Muzio Isabella State Semifinalist Mercer Island Sheri Holman Sondok: Princess of the Moon and Stars
Padhye Minu State Semifinalist Kirkland Wendy Mass A Mango-Shaped Space
Phang Janet State Semifinalist Spokane Lois Lowry The Giver
Powell Natalie State Semifinalist Everett Wendy Mass A Mango-Shaped Space
Rackner Marissa State Semifinalist Seattle R.J. Palacio Wonder
Rao Atul State Semifinalist Bellevue Gary Paulsen Hatchet
Rimmerman Chloe State Semifinalist Seattle Erin Hunter The Power of Three: The Sight
Roberts Quinn State Semifinalist Seattle Ben Mikaelsen Touching Spirit Bear
Rocha Debbie State Semifinalist Lynnwood Erin Hunter Into the Wild
Rubio Vincent State Semifinalist Federal Way Brian Shields The WWE Encylopedia
Sathar Aasiya State Semifinalist Bellevue Susan S. Adler Samantha Learns a Lesson
Sellers Riley State Semifinalist Seattle Holly Goldberg Sloan Counting by 7s
Sklut Declan State Semifinalist Spokane Norton Juster The Phantom Tollbooth
Smale Sarah Rose State Semifinalist Bellevue Aesop Aesop's Fables
Smith Nicholas State Semifinalist Lynnwood Trenton Lee Stewart The Mysterious Benedict Society
Spencer Ellie Second Place - First Runner Up Packwood Randa Abdel-Fattah Does My Head Look Big In This?
Stoural Makena State Semifinalist Everett Sharon M. Draper Out of My Mind
Strevey Audrey State Semifinalist Seattle Malala Yousafzia I Am Malala
Sullivan Jackson State Semifinalist Seattle Deborah Ellis The Breadwinner
Thornhill Calum State Semifinalist Yelm Peter Sasgen Stalking the Red Bear
Tomaselli Olivia State Semifinalist Mercer Island John Grogan Marley and Me
Van Loben Sels Jack State Semifinalist Spokane Valley Tom Birdseye Tarantula Shoes
Whitewolf Aiyanna State Semifinalist Everett Erin Hunter Warriors
Williams Sydney State Semifinalist Everett R.J. Palacio Wonder
Xu Sarah State Semifinalist Bellevue Veronica Roth Divergent
Yerokhin Mark State Semifinalist Everett John Flanagan The Ruins of Gorlan
Yu Maggie State Semifinalist Bellevue R.J. Palacio Wonder
Zebala Sophie State Semifinalist Sammamish John Green The Fault in Our Stars
  Lily State Semifinalist Mercer Island Andrea Cheng The Year of the Book
  Student State Semifinalist Federal Way R.J. Palacio Wonder
  Student State Semifinalist Everett Sharon M. Draper Out of My Mind

Level 2

Last Name First Name Award Town Author Title
Adigeh Mearaf State Semifinalist Shoreline Ally Carter Gallagher Girls Series
Anastasi Nora State Semifinalist Langley Kimberly Derting The Pledge
Baker Nell State Semifinalist Seattle Wendelin Van Draanen The Running Dream
Bernstein Owen Winner - State Champion Sammamish Orson Scott Card Pastwatch
Birkhead Nicholas State Semifinalist Shoreline Paolo Bacigalupi Ship Breaker
Bishop-Smith Amy State Semifinalist Ridgefield Joan Bauer Almost Home
Bock Willow State Semifinalist Ridgefield Cornelia Funke Inkheart
Busic Glory State Semifinalist Seattle Stephenie Meyer The Host
Cho Sophia State Semifinalist Bellevue J.K. Rowling Harry Potter and the Deathly Hallows
Chu Ryan Honorable Mention Everett Sherman Alexie The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian
Clark Charlotte State Semifinalist Lynnwood Tom Doelger On Occasion: Tom Doelger Speaks
Clonch Cameron State Semifinalist Seattle Jamie Ford Hotel on the Corner of Bitter and Sweet
Creech Reilly State Semifinalist Shoreline Katherine Applegate Home of the Brave
Cuevas Jasmin State Semifinalist Burlington Nancy Werlin Rules of Survival
Curtis Madeline State Semifinalist Longview Kiki Thorpe The Trouble With Tink
Davis Serena State Semifinalist Republic Wendelin Van Draanen The Running Dream
Dawkins Vinh State Semifinalist Ridgefield Roland Smith Peak
Day Lauren State Semifinalist Shoreline Mitch Albom The Five People You Meet in Heaven
Derifield Lauren State Semifinalist Everett Mike Lupica Summer Ball
D'Hers Chloe State Semifinalist Sammamish Trenton Lee Stewart The Mysterious Benedict Society and the Perilous Journey
Dixon Olivia State Semifinalist Bainbridge Island Laurie Halse Anderson Speak
Ellsworth Katherine State Semifinalist Kingston Michael Crichton Jurassic Park
Engle Sophie Second Place - First Runner Up Shoreline Malala Yousafzai I Am Malala
Faith Derek State Semifinalist Sammamish Rick Riordan The Lightning Thief
Field Kyle State Semifinalist Gig Harbor John Steinbeck The Pearl
Ge Julia State Semifinalist Seattle Barbara Demick Nothing to Envy
Gibbons Emily State Semifinalist Puyallup Rachel Renee Russell Dork Diaries 3
Gregg Conrad State Semifinalist Sammamish Melba Pattillo Beals Warriors Don't Cry
Hart Lillian State Semifinalist Seattle Laurie Halse Anderson Wintergirls
Heger Duncan State Semifinalist Sammamish Markus Zusak The Book Thief
Hicks Natalie State Semifinalist Spokane Carol Antoinette Peacock Red Thread Sisters
Hopper Nicole State Semifinalist DuPont R.J. Palacio Wonder
Jacobs Jared State Semifinalist DuPont Brian Helgeland 42
Jendrezak Grace State Semifinalist Sammamish Wendelin Van Draanen Flipped
Jenkins Hailey State Semifinalist Sammamish Patricia Reilly Giff Pictures of Hollis Woods
Johanneson Jacqueline State Semifinalist Sammamish John Green The Fault in Our Stars
Jones Shyann State Semifinalist Washington Veronica Roth Divergent
Kamb Mason State Semifinalist Shoreline Aldous Huxley Brave New World
Kiel Lilli State Semifinalist Yakima Justine Larbalestier Liar
Kim David Honorable Mention DuPont S.E. Hinton The Outsiders
Klco Elisha State Semifinalist Shoreline Claire and Mia Fontaine Come Back
Koss Symphony State Semifinalist Vancouver Katrina Kittle Reasons to Be Happy
Lakshminarayanan Dharshana Honorable Mention Redmond Deborah Ellis Mud City
Leder Cyan State Semifinalist DuPont Sharon M. Draper Out of My Mind
Lee Chris State Semifinalist Shoreline Ben Mikaelsen Touching Spirit Bear
Lloyd Kacie State Semifinalist SeaTac Jerry Spinelli Stargirl
Madden Ciara State Semifinalist Sammamish Barbara O'Connor How to Steal a Dog
Mason Abby State Semifinalist Sammamish Kasi The Mask
McDonagh Lauren Honorable Mention Seattle Dave Pelzer A Child Called It
Miller Abigail State Semifinalist DuPont Bob Goff Love Does
Miller Madison State Semifinalist DuPont James Patterson Maximum Ride
Nielsen Julia State Semifinalist DuPont Wendelin Van Draanan The Running Dream
Ning Ardelle Honorable Mention Shoreline John Green The Fault in Our Stars
Onyshchuk Yuliya State Semifinalist Marysville Mildred D. Taylor Roll of Thunder Hear My Cry
Osako Jennifer State Semifinalist Seattle Barbara Kingsolver The Bean Trees
Patten Gracie State Semifinalist Seattle Erin Hunter The Warriors Series
Paxson Sarah State Semifinalist Bainbridge Island John Green The Fault in Our Stars
Peters Molly State Semifinalist Seattle Sherman Alexie The Absolutely True Story of a Part-Time Indian
Poier Hannah State Semifinalist Olympia C.S. Lewis The Chronicles of Narnia
Pursley Kasi State Semifinalist Puyallup Avi The Seer of Shadows
Rabena Shiloh State Semifinalist Olympia Erin Hunter Warriors
Rainwater Madeline State Semifinalist Seattle Leslea Newman October Morning
Reynolds-Meyer Brandi Honorable Mention Battle Ground Melody Carlson Just Another Girl
Schmidt Ally State Semifinalist Mercer Island Shel Silverstein No Difference
Schmidtzinsky Emma State Semifinalist Olympia Linda and Tosh Sivertsen Generation Green
Schuler Jean State Semifinalist Shoreline Suzanne Collins Mockingjay
Snedecor Audrey Honorable Mention DuPont R.J. Palacio Wonder
Sorenson Travers State Semifinalist Seattle Scott Westerfeld Leviathan
Sullivan Kate State Semifinalist Bainbridge Island Barbara Park Mick Harte Was Here
Swanson Braeden State Semifinalist Seattle Veronica Roth Divergent
Tellinghuisen Ryley State Semifinalist Kingston R.J. Palacio Wonder
Tibeau Caitlin State Semifinalist Puyallup John Boyne The Boy in the Striped Pajamas
Tsien Monica State Semifinalist Olympia Marie Lu Champion
Ulrich Malorie State Semifinalist Mercer Island J.K. Rowling Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Vano Pia State Semifinalist Olympia Wendelin Van Draanen The Running Dream
Vetter Elyse State Semifinalist Olympia Susan Cain Quiet
Walrath Isabella Honorable Mention DuPont Veronica Roth Divergent
Wang Michelle State Semifinalist Shoreline Kathy Mackel Boost
Weiss Charlize State Semifinalist Lynnwood Shane Koyczan To This Day
Wilkinson Olivia Honorable Mention Shoreline Jessica Verdi My Life After Now
Wong DeMeaus State Semifinalist Shoreline Paolo Coelho The Alchemist
  Student State Semifinalist Shoreline Ellen Hopkins Impulse
  Student State Semifinalist Seattle Markus Zusak The Book Thief
  Student State Semifinalist Seattle Gaby Rodriguez The Pregnancy Project
  Student State Semifinalist Seattle Kristin Levine The Lions of Little Rock

Level 3

Last Name First Name Award Town Author Title
Aghajanyan Bella State Semifinalist Bellevue Naoki Higashida The Reason I Jump
Bahls Cecilia State Semifinalist Port Townsend Buddha Blessing
Baker Mia State Semifinalist Bellevue John Green The Fault in Our Stars
Bi Timothy State Semifinalist Bellevue Deborah Wiles Each Little Bird That Sings
Brookman Natalie State Semifinalist Bothell Natsuki Tayaka Fruits Basket
Brown Madison Honorable Mention Mountlake Terrace Sandra Cisneros The House on Mango Street
Burgmeier Kasey State Semifinalist Mountlake Terrace Jay Asher Thirteen Reasons Why
Calafato Josilyn State Semifinalist Monroe Lewis Carroll Through the Looking Glass
Coulimore Emily State Semifinalist Brush Prairie Natasha Friend My Life in Black and White
Dodson Abigail State Semifinalist Woodinville Ned Vizzini It's Kind of a Funny Story
Donnelly AsiaLee State Semifinalist Mountlake Terrace Orson Scott Card Pathfinder
Edgar-Chalker Tahlia State Semifinalist Bellevue Stephen Chbosky The Perks of Being a Wallflower
Flint Melanie Honorable Mention Eastsound John Howard Griffin Black Like Me
Guiher Jennifer State Semifinalist Battle Ground J.R.R. Tolkien The Lord of the Rings
Hines Bryn State Semifinalist Spokane Jeannette Walls The Glass Castle
Hofbauer Brandon State Semifinalist Vancouver E.B. White Intimations
House Audrey Honorable Mention Spokane Louis L'Amour Mustang Man
House Emily State Semifinalist Spokane Marcus Luttrell Lone Survivor
Hylton Mallory State Semifinalist Brush Prairie Shawn Johnson Winning Balance
Kenyon Kayla State Semifinalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Keogh Joshua State Semifinalist Usk Orson Scott Card Speaker for the Dead
Koehler Joel State Semifinalist Brush Prairie Esther Forbes Johnny Tremain
Koss Jasmine Honorable Mention Vancouver Phyllis Reynolds Naylor Incredibly Alice
Kuang Cindy Winner - State Champion Kenmore Jerry Spinelli Smiles to Go
Landwehr Brynn Second Place - First Runner Up Brush Prairie Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
Lang Nancy State Semifinalist Olympia Lauren Oliver Before I Fall
Lunceford Jessica Honorable Mention Brush Prairie Haley and Kerry Okines Old Before My Time
Mammarella Joseph State Semifinalist Vancouver Richard Wright Native Son
McDonald Brittney State Semifinalist Puyallup Ed Viesturs No Shortcuts to the Top
Michels William State Semifinalist Spokane Konrad Heiden Der Fuehrer
Morgan Jaime State Semifinalist Vancouver Richard Wright Native Son
Ngo Michael State Semifinalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Osler Ashley State Semifinalist Vancouver E.B. White essays
Padgett Michael State Semifinalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Perkuhn Chloe State Semifinalist Chehalis J.K. Rowling Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Picciotto Jakob State Semifinalist Bellevue Jenny Nimmo Charlie Bone and the Castle of Mirrors
Sidhu Pavneet Honorable Mention Covington Elie Wiesel Night
Soom Tanner State Semifinalist Vancouver Richard Wright Native Son
Stern Phoebe Honorable Mention Bellevue Linda Sue Park A Long Walk to Water
Stocking Kaylene State Semifinalist Woodinville Antoine de Saint-Exupery The Little Prince
Tanner Emma Honorable Mention Spokane Jodi Picoult The Pact
Tansley Liliane State Semifinalist Bellevue Tamora Pierce First Test
Turner Alex State Semifinalist Mountlake Terrace S.E. Hinton The Outsiders
Vengalachetty Haneesha State Semifinalist Bellevue William Sleator The Boy Who Couldn't Die
  Student State Semifinalist Vancouver E.B. White One Man's Meat
  Student State Semifinalist Vancouver S.E. Hinton The Outsiders