Jump to Content

2013 Semifinalists

Level 1
Last NameFirst NameAwardTownAuthorTitle
Aarstad Eva State Finalist Prosser Katie J. Davis Kisses From Katie
Adams Ella Second Place - First Runner Up Seattle R.J. Palacio Wonder
Adderley Lauren State Finalist Olympia Lisa Papademetriou Taking the Cake
Aguon Nae' Ana State Finalist Spanaway Judy Blume Tales of a Fourth Grade Nothing
Alvarez Azalia State Finalist Prosser Ben Mikaelsen Touching Spirit Bear
Angelov Sofia State Finalist Seattle Joan Bauer Hope Was Here
Ardry Annie State Finalist Everett James Dashner The ScorchTrials
Bennett Marlee State Finalist Seattle Sharon Draper Out of My Mind
Bertram Elizabeth State Finalist Mercer Island Carl Hiaasen Hoot
Bibbs Sarah State Finalist Everett Pseudonymous Bosch The Name of This Book is Secret
Bodily Erik State Finalist Everett Rick Riordan The Mark of Athena
Brewer Erin State Finalist Langley Suzanne Collins The Hunger Games
Brown Eli State Finalist Federal Way Tim Tebow Through My Eyes: A Quarterback's Journey
Bruno Damiana State Finalist Monroe James Dashner The Maze Runner
Cano Claudia State Finalist Edmonds Tom Ross & Rex Barron Eggbert, the Slightly Cracked Egg
Chan Monica State Finalist Bellevue Suzanne Collins The Hunger Games
Chen Evelyn State Finalist Bellevue Sharon Creech The Unfinished Angel
Chisman Madison State Finalist Stanwood Suzanne Collins The Hunger Games
Cibelli Milo State Finalist Seattle Rick Riordan The Lost Hero
Cobane Caelan State Finalist Everett Apolo Ohno Zero Regrets
Davis Kelsey State Finalist Tumwater Elizabeth Chandler Kissed by an Angel Series
Davis Natalie State Finalist Seattle Erin Hunter Warriors Series
Delamora Kimberly State Finalist Everett Jennifer Roy Yellow Star
Dogra Archika Honorable Mention Bellevue E.B. White Charlotte's Web
Dombek Emily State Finalist Seattle Louis Sachar Holes
Doud Jimmy State Finalist Everett Lois Lowry Number the Stars
Dukes Payton Honorable Mention Seattle R.J. Palacio Wonder
Edwards Emma State Finalist Spokane Bryan Davis Dragons in Our Midst Series
Estrella-Geraghty Parker State Finalist Mercer Island Ellen C. Labreque Jim Thorpe: An Athlete for the Ages
Fabre Jonathan State Finalist Everett Maurice Sendak Where the Wild Things Are
Fager Brooke State Finalist Spokane Roald Dahl The BFG
Flaherty Michael State Finalist Spokane Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
Gersch Annabelle State Finalist Mercer Island Kimberly Willis Holt Piper Reed, Navy Brat
Gimbel-Sherr Lola State Finalist Seattle Sherman Alexie The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian
Gonzalez Cindy State Finalist Everett Rick Riordan The Red Pyramid
Gould Sarah State Finalist Goldendale Louise Rennison Angus Thongs and Full-Frontal Snogging
Grace Ula State Finalist Friday Harbor Markus Zusak The Book Thief
Greenstein Anna Honorable Mention Seattle Peg Kehert Small Steps
Griffiths Jaela State Finalist Prosser Rodman Philbrick Freak the Mighty
Hahn Abigail State Finalist Everett Peg Kehert Small Steps: The Year I Got Polio
Harris Jack State Finalist Everett Gordan Korman Island
Hawk Tennyson State Finalist Seattle Kathryn Lasky Ashes
Hinds Emily State Finalist Seattle Lauren St. John The White Giraffe
Hsueh Kayce State Finalist Bothell Andrew Clements No Talking
Jing Larry State Finalist Bellevue Eliza Carbone Blood on the River
Johnson Kaidyn State Finalist Ephrata Bethany Hamilton Soul Surfer
Jorgenson Samantha State Finalist Olympia Sharon Draper Out of My Mind
Kariha Kiratvir State Finalist Federal Way Sharon Draper Out of My Mind
Kenmochi Sayaka State Finalist Bellevue Kathryn Lasky Guardians of Ga'Hoole Series
Kestle Mikayla State Finalist Langley Suzanne Collins The Hunger Games
Kim Amelia State Finalist Vancouver Linda Sue Park A Single Shard
Kisena Ruby State Finalist Bellingham Sharon Draper Out of My Mind
Koger Lauren State Finalist Everett J.K. Rowling Harry Potter and the Deathly Hallows
Koski Olivia State Finalist Ephrata Laura Ingalls Wilder Little House in the Big Woods
Lay Kayla State Finalist Everett Erin Hunter Into the Wild
Lepow Susie State Finalist Mercer Island Frances Hodgson Burnett The Secret Garden
Light Eden State Finalist Friday Harbor Jeff Smith Bone
Lockleer Emma State Finalist Langley Raina Telgemeier Smile
Luu Tiana State Finalist Mercer Island Ms. Erskine Mockingbird
Ly Carina State Finalist Mountlake Terrace Carl Hiaasen Hoot
Maclay Maisie State Finalist Olympia Sheila O'Connor Sparrow Road
Matzen Avery State Finalist Olympia R.J. Palacio Wonder
McGuinness George Honorable Mention Spokane Sir Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes
McManamen Megan State Finalist Everett Shel Silverstein Where the Sidewalk Ends
Meeks Gordon State Finalist Lakewood Mary Pope Osborne Dragon of the Red Dawn
Menon Ankita State Finalist Redmond Cynthia Kadohata Kira-Kira
Milanez Anahi State Finalist Prosser Kate DiCamillo Because of Winn-Dixie
Moreira-Diaz Nico State Finalist Everett Patricia Lakin Steve Jobs: Thinking Differently
Murphy Thomas State Finalist Mercer Island Rick Riordan Sea of Monsters
Musafia-Corwin Maddie State Finalist Seattle Suzanne LaFleur Love, Aubrey
Nathan Alannah Honorable Mention Mercer Island Brian Selznick Wonderstruck
Nguyen Khanka State Finalist Everett Dr. Suess Oh the Places You Will Go
Nguyen Stacy State Finalist Seattle Rick Riordan Percy Jackson and Heroes of Olympus Series
Nowbar Brandon State Finalist Seattle R.J. Palacio Wonder
Oung Samantha State Finalist Everett Rachel Renee Russell Dork Diaries Series
Paik Jamie State Finalist Bellevue Emma Clayton The Roar
Parrish Abby Honorable Mention Seattle Wendy Mass A Mango Shaped Space
Pellegrini Gabriella State Finalist Seattle Lemony Snicket The Bad Beginning
Pham Kristine State Finalist Everett Michael Buckley The Fairy-Tale Detectives
Pittenger Kameryn State Finalist Bainbridge Island Carl Hiaasen Hoot
Rhoades Eilish State Finalist Bothell Jaqueline Sullivan Annie's War
Russell Willie State Finalist Yelm Brandon Mull Fableheaven
Schmick Bella State Finalist Spokane Valley Anna Sewell Black Beauty
Shen Justin State Finalist Mercer Island Rick Riordan Mark of Athena
Silla Aubrey State Finalist Everett Christopher Paolini Inheritance
Silva Yasmine State Finalist Olympia Suzanne Collins The Hunger Games Trilogy
Simmons Claire State Finalist Spokane Lloyd Alexander The Book of Three
Smale Sarah Rose Honorable Mention Redmond Sally Hobart Alexander Do You Remember the Color Blue?
Smith Casey State Finalist Olympia Mark Bowden Black Hawk Down
Smith Elizabeth State Finalist Everett Suzanne Collins The Hunger Games
Sung Matthew State Finalist Lakewood Roberta Edwards Who Was Leonardo da Vinci
Sutton-Fein Gabe State Finalist Seattle Carl Hiaasen Scat
Sweiven-Crawford Vivika State Finalist Olympia Gail Carson Levine The Two Princesses of Bamarre
Tessaro Cora Winner - State Champion Seattle Eric Schlosser Chew on This
Tibbett Lauren State Finalist Prosser Roald Dahl The Twits
Timms Owen State Finalist Olympia Susan Beth Pfeffer Life As We Knew It
Totonchi Maya State Finalist Everett Kaoru Hayamine The City of Tom & Sawyer
Tran Tom State Finalist Everett Dee Garretson Wolf Storm
Tumy Meagan State Finalist Monroe Lemony Snicket Series of Unfortunte Events
Underwood Alida Honorable Mention Seattle John Green The Fault in Our Stars
Van Sweden Sierra State Finalist Sedro-Woolley Jerry Spinelli Knots in My Yo-Yo String
Vennemann Kai State Finalist Seattle Rick Riordan The 39 Clues, Book 1
Wang Julia Honorable Mention Sammamish Garth Stein Racing in the Rain
Weinmann Will State Finalist Prosser Lois Lowry Number the Stars
White Jadan State Finalist Langley Gary Paulsen The Hatchet
Whitewolf Aiyanna State Finalist Everett Mary Pope Osborne Magic Tree House Series
Xu Sarah State Finalist Issaquah Wendy Mass A Mango Shaped Space
Yanez Elle State Finalist Prosser Marion Dane Bauer On My Honor
Yang Michael State Finalist Bellevue Rick Riordan The Lightning Thief
Yoshino Erika State Finalist Seattle Ruta Sepetys Between Shades of Gray
Zerbst Dana State Finalist Everett J.K. Rowling Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Zwar Olivia State Finalist Everett Suzzane Selfors Fortune's Magic Farm

Level 2

Last NameFirst NameAwardTownAuthorTitle
Anastasi Emma State Finalist Langley Mary Pope Osborne The Magic Tree House Series
Arcuino Joelle State Finalist Mercer Island Sharon Draper Out of My Mind
Arons Spencer State Finalist Snoqualmie Lois Lowry The Giver
Arterberry Frank State Finalist Mercer Island George Orwell Animal Farm
Baker Jesse State Finalist Olympia Elizabeth Speare The Bronze Bow
Baker Malini State Finalist Dupont Suzanne Collins Catching Fire
Barker Marjorie State Finalist Shoreline Carla Killough McClafferty Something Out of Nothing: Marie Curie
Barrett Jasmin State Finalist Seattle J.K. Rowling Harry Potter Series
Batson Julia Winner - State Champion Bainbridge Island Randa Abdel-Fattah Ten Things I Hate About Me
Benitez Dylan State Finalist Bellevue Harper Lee To Kill a Mockingbird
Blanchard Alayne State Finalist Lynnwood Fujiwara Hiro Kaichou Wa Maid Sama
Bochart Autumn State Finalist Ridgefield Chris Colfer Struck By Lightning: The Carson Phillips Journal
Boulangeat Loralie State Finalist Sammamish Molly McAdams Taking Chances
Boulet McKenna State Finalist Lake Tapps Suzanne Collins The Hunger Games
Broadhead Morgan State Finalist Lynnwood Anne M. Martin A Dog's Life
Brooks Kalea State Finalist Lynnwood Jerry Spinelli Stargirl
Brown Courtney State Finalist Redmond Suzanne Collins Hunger Games: Mocking Jay
Brown Henry State Finalist Bainbridge Island Dr. Seuss Green Eggs and Ham
Brown Wesley State Finalist Sammamish Jeff Kinney Diary of a Wimpy Kid Series
Browne Makeda State Finalist Langley Suzanne Collins The Hunger Games
Bui Cecilia State Finalist Shoreline Patrick Carman Dark Eden
Campbell Alicia State Finalist Bainbridge Island N.H. Senzai Shooting Kabul
Campbell Colleen State Finalist Bainbridge Island Khaled Hosseini Kite Runner
Cavazos Chris State Finalist Everett Rodman Philbrick Freak the Mighty
Cheung Hannah State Finalist Shoreline Jay Asher Thirteen Reasons Why
Clark Skye State Finalist Bainbridge Island R.J. Palacio Wonder
Collins Mackenzee State Finalist Langley Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
Comden Fritz State Finalist Shoreline Cory Doctorow Little Brother
Connors Olivia State Finalist Bainbridge Island Jenny Downham You Against Me
Cushing Maiya State Finalist Everett Bethany Hamilton Soul Surfer
Dailey Charles State Finalist Shoreline Terry Pratchett Small Gods
Dance Taylor State Finalist Langley Suzanne Collins The Hunger Games
Day Madeline State Finalist Lynnwood Francis Hodgson Burnett The Secret Garden
Desmond Finnegan State Finalist Redmond Neal Shusterman Connor
Dickstein Ali State Finalist Mercer Island Judy Blume Blubber
Dimmock Tommy State Finalist Lynnwood James Dashner The Maze Runner
Dith Miranda State Finalist Lynnwood Thornton Wilder Our Town
Ednie Madison State Finalist Ridgefield Daniel Keyes Flowers for Algernon
Egerdahl Megan State Finalist Lake Tapps Jen Calonita Belles
Elfrank Mikayla State Finalist Langley Jeff Kinney Diary of a Wimpy Kid
Falicov Ethan State Finalist Bellevue George Orwell Animal Farm
Falso Sophia State Finalist Langley Ernest Cline Ready Player One
Farrell Olivia State Finalist Mount Vernon Ned Vizzini It's Kind of a Funny Story
Feeney Meghan State Finalist Burien Sir Arthur Conan Doyle The Hound of the Baskervilles
Fernandez Alexandra State Finalist Bothell Stephanie Hale The Revenge of the Homecoming Queen
Flippo Mitch State Finalist Sammamish Carl Deuker On the Devil's Court
Frasier Lauren State Finalist Olympia Steven Jobs Think Different campaign
Frederick Kaelyn State Finalist S pokane Valley Stephanie Meyer The Host
Fu Isis State Finalist Mercer Island Natalie Babbit Tuck Everlasting
Galenko Il'ya State Finalist Shoreline Anthony Horowitz Alex Rider Series
Gan Hans State Finalist Shoreline Rick Riordan The Last Olympus
Gilani Serena State Finalist Bellevue John Grisham Skipping Christmas
Goaring Andrew State Finalist Ridgefield Michael Scott The Enchantress
Grover Ariesh State Finalist Gig Harbor Sharon Creech Walk Two Moons
Guzman-Hurtado Diana State Finalist Lynnwood Laurie Halse Anderson Chains
Ha Vivian State Finalist Olympia John Green The Fault in Our Stars
Hall Allison State Finalist Seattle Daphne DuMaurier Rebecca
Hammer Tahlia State Finalist Seattle Sharon Draper Out of My Mind
Hardman Gillian State Finalist Lynnwood Wayne Dyer Wishes Fulfilled
Hawkins Kendall State Finalist Bothell David Peltzer A Man Named Dave
Head Mina State Finalist Sammamish R.J. Palacio Wonder
Henderson Annelise State Finalist Redmond Lois Lowry The Giver
Hirano Hailey State Finalist Seattle Ransom Riggs Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Hoang Brittanie State Finalist Ridgefield Ally Condie Matched
Hoch-South Annie State Finalist Ridgefield Gail Carson Levine Fairest
Holmes Ben State Finalist Bothell J.R.R. Tolkien The Lord of the Rings
Howland Collin State Finalist Sammamish Garth Stein Racing in the Rain
Hubbard Abby State Finalist Dupont Harper Lee To Kill a Mockingbird
Hubbard Fiona State Finalist Seattle Louisa May Alcott Little Women
Hudson Taylor State Finalist Everett Peggy Fleming Heart of a Champion
Hugdahl Dylan State Finalist Lake Tapps Michael Crichton Timeline
Huillet Levi State Finalist Dupont John Flanagan The Emperor of Nihon-Ja
Hutchison Hollie M. State Finalist Lynnwood Lisi Harrison The Clique
Janda Lily State Finalist Arlington Courtney Sheinmel Positively
Jendrezak Grace State Finalist Sammamish Sherri L. Smith FLYGIRL
Kennedy Alex State Finalist Sammamish Mitt Romney No Apology
Kim Cheyenne State Finalist Dupont J.R.R. Tolkien The Hobbit
Kinney Grace State Finalist Dupont Lauren St. John Dolphin Song
Kirschenbaum Patricia State Finalist Arlington Erin Hunter Warriors: Into the Wild
Knowles Abigail State Finalist Knowles Julie Andrews Edwards The Last of the Really Great Whangdoodles
Koozer Andrea Honorable Mention Everett Linda Sue Park A Long Walk to Water
Kuhn Ethan State Finalist Seattle Carl Dueker High Heat
Kutches Kate State Finalist Lynnwood Sarah Dessen Just Listen
LaFrance Alison State Finalist Spokane Valley Neil Shusterman Everlost
Langley Emma State Finalist Vancouver Lauren Oliver Before I Fall
Le Vi State Finalist Mercer Island Shel Silverstein The Giving Tree
Lehto Brandon State Finalist Ridgefield James Bradley Flyboys
Leviten Matthew State Finalist Redmond Robert A. Heinlen The Moon is a Harsh Mistress
Lis Grace State Finalist Snoqualmie Jennie Finch Throw Like a Girl
Mahfouz Fatima State Finalist Everett Sharon Draper Out of My Mind
Mallalieu Sacha State Finalist Sammamish R.J. Palacio Wonder
Marchetti Leo State Finalist Sammamish Rick Riordan The Mark of Athena
Martinez Alvaro State Finalist Lynnwood Ann Jaramillo La Linea
McCann Jenaya State Finalist Bothell Lynne Cox Swimming to Antarctica: Tales of a Long Distance Swimmer
McCormick Anna State Finalist Seattle Rick Riordan The Lightning Thief
Miles Sean State Finalist Langley Michael Carroll Stronger
Miller Sarah State Finalist Snoqualmie Kathryn Stockett The Help
Mills Kennedy State Finalist Dupont Anne Frank Anne Frank: The Diary of a Young Girl
Mocca Isabel State Finalist Ridgefield Pittacus Lore I am Number Four
Morse Kellen State Finalist Lynnwood none none
Mulcahy Blaire State Finalist Shoreline Jerry B. Jenkins & Tim LaHaye Left Behind: The Kids
Norman Chris State Finalist Olympia Brian DeVido Every Time I Talk to Listen
Northey Jessica State Finalist Bellevue Sara Ryan Empress of the World
Olson Korah State Finalist Ridgefield Wendy Wunder The Probability of Miracles
O'Malley Ian Honorable Mention Shoreline J.R.R. Tolkien The Hobbit
Perkins Kelsey State Finalist Lynnwood Sarah Weeks So B. It
Petersen Mara Honorable Mention Lake Forest Park Victoria Forester The Girl Who Could Fly
Peyton Daniel State Finalist Mercer Island Suzanne Collins The Hunger Games
Phipps Savannah State Finalist Dupont Chris D'Lacey The Fire Ascending
Plata Sydney State Finalist Everett Miranda Kenneally Catching Jordan
Poole Sophie State Finalist Mercer Island Scott Westerfield Uglies
Ramos Ashlyn State Finalist Sammamish R.J. Palacio Wonder
Rand Fiona Allison State Finalist Lynnwood Laurie Halse Anderson Speak
Rath Lauren State Finalist Ridgefield Ransom Riggs Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Reese Noelani State Finalist Lake Tapps Suzanne Collins The Hunger Games Series
Riley Holden State Finalist Bellevue George Orwell Animal Farm
Ritter Jasmine State Finalist Shoreline Justina Headley North of Beautiful
Roethke Hope State Finalist Tumwater James Patterson Maximum Ride Series
Ronen Sara State Finalist Vancouver Morris Clietzman Once
Rossignol Hannah State Finalist Everett Watty Piper The Little Engine That Could
Sandberg Elli State Finalist Langley Emma Clayton The Roar
Seifu Sally State Finalist Lynnwood Rick Riordan Percy Jackson and the Olympians Series
Shin Joshua State Finalist Olympia Norton Juster The Phantom Tollbooth
Slaughter Mahlon State Finalist Redmond Elizabeth Yates Amos Fortune, Free Man
Smoots Brian State Finalist Mercer Island Rick Riordan Percy Jackson and the Olympians Series
Sobolewski Brayton Second Place - First Runner Up Vancouver Kathryn Erskine Mockingbird
Somasundaram Vineethsubbu (Vin) State Finalist Olympia Jennifer Roy Yellow Star
Srikanth Kavya State Finalist Bellevue Susan Patron The Higher Power of Lucky
Staude Brett State Finalist Snoqualmie Deloris Jordan Salt in His Shoes
Stever Kelsey State Finalist Shoreline Amanda Hocking Switched
Stoebner Marcus Honorable Mention Sammamish Brian Jacques Redwall
Swanborn Maddie State Finalist Seattle Gertrude Chandler Warner The Boxcar Children
Thiele Jesse State Finalist Bainbridge Island James Patterson Maximum Ride Series
Torres Conor State Finalist Lynnwood Rick Riordan The Red Pyramid
Townsend Kristen State Finalist Olympia Laura Ingalls Wilder The Little House Series
Traeholt Alexandra State Finalist Everett Angela Johnson First Part Last
Trinidad Sidney State Finalist Arlington Julia Hoban Willow
Tsien Monica State Finalist Olympia Meg Cabot All-American Girl
Ulloa Maya State Finalist Redmond Jeanne Birdsall The Penderwicks
Valdivia Stephanie State Finalist Ridgefield Suzanne LaFleur Love, Aubrey
Valenzuela Kaila State Finalist Dupont Kathryn Stockett The Help
Vanis Julia State Finalist Vancouver Sharon Creech Walk Two Moons
Vasquez-Lopez Elsa State Finalist Mount Vernon Karyn Langhorne Folan Pretty Ugly
Velasquez Madison State Finalist Bothell Jodi Picoult My Sister's Keeper
Villarose Kira State Finalist Everett Bethany Hamilton Soul Surfer
Wang Alina State Finalist Everett James Patterson Maximum Ride Series
Welk Natalie State Finalist Gig Harbor Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
Willits Corey State Finalist Bothell Rick Riordan The Sun of Neptune
Witkop Christian State Finalist Bellevue David Benioff City of Thieves
Yeh Catherine State Finalist Bellevue Heather Vogel Frederick Mother Daughter Book Club

Level 3

Last NameFirst NameAwardTownAuthorTitle
Ah-Tau Margaret State Finalist Lacey Kiersten White Paranormalcy
Bakke Haley (Marea) State Finalist Kent Elie Wiesel Night
Boekenoogen James State Finalist Everett Ayn Rand The Fountainhead
Borota Andrew State Finalist Olympia Eliezer Wiesel Night
Budnik Snezhana (Snow) State Finalist Everett Alice Walker The Color Purple
Calipes Andre Honorable Mention Everett Mary Shelley Frankenstein
Cariker Cassandra State Finalist Mountlake Terrace Ellen Hopkins Fallout
Chan Brian State Finalist Brush Prairie Charles Dickens Great Expectations
Christianson Blake State Finalist Mountlake Terrace Orson Scott Card Ender's Game
Clementson Courtney State Finalist Everett Stephen Chbosky The Perks of Being a Wallflower
Crow Tayla State Finalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Dabalos Monique Honorable Mention Covington Elie Wiesel Night
Dang Phillip State Finalist Seattle Paulo Bacigalupi Ship Breaker
Drahman Michaela State Finalist Spokane Elizabeth George Speare The Witch of Blackbird Pond
Farrell Caoilinn State Finalist Olympia J.R.R. Tolkien The Lord of the Rings Trilogy
Fort British State Finalist Mountlake Terrace Suzanne Collins The Hunger Games Trilogy
Garg Ananya State Finalist Woodinville J.K. Rowling Harry Potter Series
Gillis Bryce State Finalist Everett Markus Zusak I Am the Messenger
Hanson Austin State Finalist Olympia Mary Shelley Frankenstein
Haslett T.J. State Finalist Olympia Mary Shelley Frankenstein
Henry Nicholas Honorable Mention Spokane Taylor Anderson Into the Storm
Hicker Alex State Finalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Ho Mary State Finalist Everett Sarah Dessen The Truth About Forever
Horton Scott State Finalist Puyallup Bill O'Reilly Killing Lincoln
Hutchins Angel Honorable Mention Olympia Michael Crichton Next
Klug Celeste State Finalist Brush Prairie Jodi Picoult Nineteen Minutes
LeBlanc Chance State Finalist Spokane Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
Long Bridget Honorable Mention Olympia Fyodor Dostoyevsky Notes from Underground
Markus Jessica State Finalist Olympia Stephen Chbosky The Perks of Being a Wallflower
Mayer Aric (Oni) State Finalist Olympia Jim & Rachel Britts To Save a Life
McIntosh Kristyn State Finalist Covington Elie Wiesel Night
Mejia Savannah State Finalist Olympia Scott Westerfeld Uglies
Mohammed Saudia State Finalist Lacey Sarah Dessen Along for the Ride
Ngo Hieu State Finalist Everett R.A. Salvatore Sojourn
Nichols Breann State Finalist Puyallup Aesop Aesop's Fables
Olson Rachel State Finalist Mountlake Terrace James Fray A Million Little Pieces
Oubari Deena State Finalist Brush Prairie Victor Hugo The Hunchback of Notre Dame
Peters Neve State Finalist Olympia Stephen Chbosky The Perks of Being a Wallflower
Phillips Matthew Honorable Mention Brush Prairie Victor Hugo Les Miserables
Pickering Branden State Finalist Olympia Cris Beam I Am J
Reisman Thatcher State Finalist Covington Bryce Courtenay The Power of One
Rivera Paulina State Finalist Kent Bryce Courtenay The Power of One
Sadykbayev Janet Honorable Mention Covington Bryce Courtenay The Power of One
Salanga Ashlynn State Finalist Covington Elie Wiesel Night
Sather Elizabeth Honorable Mention Everett Emily Dickinson Hope Is the Thing With Feathers
Schilling James State Finalist Everett George R. R. Martin A Game of Thrones
Schmitt Katelyn State Finalist Puyallup Kate DiCamillo Because of Winn-Dixie
Seaman Madeline State Finalist Tumwater Louisa May Alcott Little Women
Simpson Lillian State Finalist Mountlake Terrace Richelle Mead Bloodlines
Tilkin Elle State Finalist Brush Prairie Katie DiCamillo The Tale of Desperaux
Timmons Isabella State Finalist Olympia Carolyn Parkhurst The Dogs of Babel
Tonkinson Jordyn Winner - State Champion Brush Prairie Garth Stein The Art of Racing in the Rain
Turcott Ashley State Finalist Everett John Steptoe The Story of Jumping Mouse
Venegas Juan State Finalist Covington Elie Wiesel Night
Violette Kira State Finalist Everett Benjamin Hoff The Te of Piglet
Vu Paul State Finalist Everett Suzanne Collins The Hunger Games
Waller Megan State Finalist Vancouver Paulo Coelho The Alchemist
Wang Jessica Second Place - First Runner Up Bellevue Nicholas Sparks A Walk to Remember
Wilson Andy State Finalist Everett Bethany Hamilton Soul Surfer
Winter Kinanya State Finalist Spokane Wendy Mass Jeremy Fink and the Meaning of Life
Wyllie Teagan State Finalist Olympia Walter Dean Myers Monster
Yonker Sydella State Finalist Mountlake Terrace Nicholas Sparks The Last Song
Zhou Sarah State Finalist Bellevue John Green Paper Towns