Jump to Content

2012 Semifinalists

Level 1          
Surname Name Award Town Author Title
Blanksteen Jessica  State Finalist Bellevue Lauren Myracle Thirteen
Chan Monica  State Finalist Renton Rich Riordan The Titan's Curse
Cooper-Drake Abby  State Finalist Seattle Kate DiCamillo The Miraculous Journey of Edward Tulane
Doran Clare  Winner - State Champion Seattle Jamie Ford Hotel on the Corner of Bitter and Sweet
Feek Emily  Honorable Mention Tumwater Erin Hunter Into the Wild
Fors Natalia  State Finalist Mercer Island Greg Mortenson Three Cups of Tea
Gifford Shannon  State Finalist Renton Eleanor H. Porter Pollyanna
Haney Nicki  State Finalist Spokane Gay Paulsen Hatchet
Hastings Savannah  Honorable Mention Monroe J. K. Rowling Harry Potter and the Deathly Hallows
Ignao Loraine  State Finalist Lakewood Daniel Keyes Flowers for Algernon
Joseph Romi   State Finalist Redmond Nina Beck  This Book Is Not Fat, It's Fabulous
Krot Alina  State Finalist Everett Lisa Graff Umbrella Summer
Lau Rachel State Finalist Bellevue James Dasner The Maze Runner
Lengyel Dorothea  Honorable Mention Shaw Island Tamora Pierce Protector of the Small
Lomne-Licastro Livia  State Finalist Langley Tamora Pierce The Song of the Lioness Quartet
Maltbie Michelle  State Finalist Yakima Betty G. Birney The World According to Humphrey
Miller Camille  State Finalist Spokane Ruth Ann Mahaffey A Letter From Heaven
Ong Josie  State Finalist Everett Cara Chow Bitter Melon
Pacio Therese  State Finalist Lakewood Jeff Kinney Diary of a Wimpy Kid
Quintos Abbey  State Finalist Covington Sharon Draper Out of My Mind
Robinson Matisse Second Place - First Runner Up Spokane Julia DeVillers Lynn Visible
Rosas Ruby  State Finalist Prosser Marion Dane Bauer On My Honor
Rupert Myles State Finalist Gig Harbor Jerry Spinelli Maniac Magee
Santarin Kristen  State Finalist Edmonds Marcus Pfister Rainbow Fish
Stamper Emily  State Finalist Seattle Esther Friesner Threads and Flames
Tallorin Keri  State Finalist Redmond Jennifer Allison Gilda Joyce, Psychic Investigator:
The Bones of the Holy
Thrift Charles  State Finalist Spokane Brandon Mull Fablehaven
Walloch Elizabeth  State Finalist Everett Barbara O'Conner How to Steal a Dog
Willis Aiden  State Finalist Covington Gordon Korman Everest
Level 2          
Surname Name Award Town Author Title
Amdal Mairin  State Finalist Puyallup Jay Asher Thirteen Reasons Why
Avery Haley  Second Place - First Runner Up Kirkland Francesco D'Adamo IQBAL
Avery Nate  State Finalist Olympia Chris Crutcher Deadline
Baker Emily  State Finalist Puyallup Rabindranath Tagore Peace, My Heart
Bakke Emma  State Finalist Puyallup Richard Clements What Erika Wants
Calladine Jack  State Finalist Redmond H. G. Wells The Time Machine
Clifton Kendra  State Finalist Shaw Island Pat Murphy The Wild Girls
Cooper Kendra State Finalist Lynnwood Suzanne Collins The Hunger Games
Cowles Teaghan  State Finalist Vancouver Mark Twain The Adventures of Huckleberry Finn
Dang Bianca Hoang  State Finalist Shoreline Lucy Maud Montgomery Anne of Green Gables
Edwards Anna  State Finalist Brush Prairie Alex and Brett Harris Do Hard Things
Forbes-Kashani Keevan David State Finalist Olympia Robert Kiyosaki Rich Dad Poor Dad
Fujitani Rachel  State Finalist Bellevue Walter Lord A Night to Remember
Houck Kiara  State Finalist Everett Michael Harmon Skate
Johnson Sam  State Finalist Mercer Island Robert Munsch Love You Forever
Jordan Katy  State Finalist Langley Kathryn Stockett The Help
Kenealy Zac  State Finalist Shoreline Mark Twain The Adventures of Huckleberry Finn
Kercher Megan  Honorable Mention Dupont Kathryn Stockett The Help
Knutzen Rachel  State Finalist Olympia Ishamael Beah Long Way Gone
Kuokka Nicole  State Finalist Brush Prairie James Patterson Maximum Ride
Lotawa Luke  State Finalist Shoreline Dean Koontz Intensity
Ludlow Dante  State Finalist Kirkland Ron Paul End the Fed
McCain Brittany  Honorable Mention Bothell Scott Westerfeld Uglies series
Nealey Calvin  State Finalist Lynnwood Suzanne Collins The Hunger Games
Nguyen Cindy  State Finalist Lynnwood Michael Pollan The Omnivore's Dilemma
Niehaus Sophia  State Finalist Brush Prairie Bill Wallace Beauty
Oslin Ellie  State Finalist Lynnwood Lois Lowry Gossamer
Oubari Deena  State Finalist Brush Prairie Tracie Vaughn Zimmer Reaching for Sun
Popp Brooklyn  State Finalist Mercer Island Robert Munsch Love You Forever
Pringle Brelanna  State Finalist Lynnwood Jenny Han Shug
Quintanilla Astrid  State Finalist Seattle Sara Shepard Pretty Little Liars
Rillos Tess  State Finalist Mercer Island John Boyne The Boy in the Striped Pajamas
Sauter Grace  State Finalist Lynden Robin Wasserman Frozen
Sheena Jasmine  State Finalist Everett Langston Hughes Dreams
Smith Samantha  Winner - State Champion Port Townsend Julie Anne Peters Keeping You a Secret
Spiller Kallin  State Finalist Snoqualmie Dr. Seuss There's A Wocket in my Pocket
Stevens Janelle  State Finalist Bothell Suzanne Collins The Hunger Games
Stone Eliah  State Finalist Lynnwood Gipi Garage Band
Stump Courtney  State Finalist Vancouver Azar Nafisi Reading Lolita in Tehran
Summers Camryn  State Finalist Everett Paul Fleischman Seedfolks
Tilkin Elle  State Finalist Brush Prairie Kathi Appelt The Underneath
Van Patten Mathias  State Finalist Bainbridge Island L. Ron Hubbard Battlefield Earth
Vaught Meaghan  Honorable Mention Brush Prairie Markus Zusak The Book Thief
Wang Jessica  State Finalist Sammamish Lisa Kleypas Christmas Eve at Friday Harbor
Weik Molly  Honorable Mention Bellevue Deborah Wiles Each Little Bird That Sings
Wood Aidan  State Finalist Bellevue Orson Scott Card Ender's Game
Woodard Roni  State Finalist Shaw Island Lois Lowry Gossamer
Yagolnitser Nora  State Finalist Seattle Sarah Weeks So B. It
Yi Madeleine  State Finalist Seattle Max Lucado If Only I Had a Green Nose
Level 3          
Surname Name Award Town Author Title
Altenhof-Long Erin  State Finalist Vancouver J. K. Rowling Harry Potter series
Batty-Murphy Brennan  State Finalist Puyallup Max Brooks World War Z
Bowers Jordyn  State Finalist Olympia Katherine Paterson Bridge to Terabithia
Chan Annie  State Finalist Kent Bryce Courtenay The Power of One
Cosby Stephanie  State Finalist Spokane David Pelzer A Child Called 'It'
Deeter Sara L.  State Finalist Arlington Juliet Marillier Daughter of the Forest
Dole Molly  Honorable Mention Bellingham Katherine Paterson Bridge to Terabithia
Domanowski Michelle  Second Place - First Runner Up Arlington Franz Kafka The Metamorphosis
Espinoza Carlos  State Finalist Lynnwood Walter Dean Myers Autobiography of My Dead Brother
Evenson Marika  State Finalist Mountlake Terrace Jay Asher Thirteen Reasons Why
Holm Anndy  State Finalist Spokane Jeannette Walls The Glass Castle 
Jacobson Bruce  State Finalist Lynnwood San Berenson Will Power
Nelson Spencer  State Finalist Spokane Mary Pope Osborn Dinosaurs Before Dark- Magic Tree House series
Ostby Megan  State Finalist Brush Prairie J. R. R. Tolkien The Hobbit
Reed Oliver Winner - State Champion Spokane William Ernest Henley Invictus
Salas Tatum  State Finalist Lacey Lauren Myracle Bliss
Sims Kramer  State Finalist Kent Bryce Courtenay The Power of One
Smith Alexandra  Honorable Mention Covington Bryce Courtenay The Power of One
Smith Bryan  Honorable Mention Tukwila Tupac Shakur The Rose that Grew from a Crack
in Concrete
Tedrick Amber  State Finalist Lacey Sara Shepard Pretty Little Liars