Jump to Content

Washington State's Letters About Literature 2006-2007 - Semifinalists

Letters About Literature

LevelWriterAwardCitySchoolAuthorBook Title
1 Toni Adams Semi-Finalist Prosser Housel Middle John Grogan Marley & Me
1 Ashley Alt Semi-Finalist Ridgefield Union Ridge Elementary Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
1 Gabby Alvarado Clara Semi-Finalist Prosser Housel Middle Lurlene McDaniel The Time Capsule
1 Sierra Anderson Honorable Mention Seattle Sacajawea Elementary E.B. White Stuart Little
1 Luke Armstrong Semi-Finalist Seattle Bush School Alan Silberberg Pond Scum
1 Raya Banan Honorable Mention Mercer Island French American School of Puget Sound S.E. Hinton The Outsiders
1 Elena Becker Honorable Mention Seattle   Peter Benchley Shark Life
1 Sarah Billman Semi-Finalist Steilacoom St. Frances Cabrini Laura Ingalls Wilder Little House on the Prairie
1 Dale Bowen Honorable Mention Wenatchee Lincoln Elementary J.R.R. Tolkien Fellowship of the Ring
1 Kahealani Bray Semi-Finalist Silverdale Emerald Elementary Carl Hiaasen Hoot
1 Kalie Brunton Semi-Finalist White Salmon   Mark Twain Huckleberry Finn
1 Therese Bui Semi-Finalist Seattle Sacajawea Elementary Kate DiCamillo The Tale of Despereaux
1 Kennedy Butkovich Semi-Finalist Harrington Harrington School Ann Brashares Sisterhood of the Traveling Pants
1 Jeanette Byrnes Honorable Mention Olympia NOVA School Carl Hiaasen Hoot
1 Ben Caldwell Semi-Finalist Vancouver Vancouver School of Arts and Academics Rodman Philbrick The Last Book in the Universe
1 Luc Carlin Semi-Finalist Seattle John Stanford International School Erin Hunter Warriors
1 Melissa Carter Honorable Mention Seattle   Jenny Nimmo Chalie Bone and the Hidden King
1 Kayla Chipongian Semi-Finalist Lynnwood Holy Rosary School Don & Audrey Wood The Little Mouse, The Red Ripe Strawberry, and The Hungry Bear
1 Anda Christian Semi-Finalist Centralia   Shannon Hale The Goose Girl
1 Rachel Len Doty Semi-Finalist Amboy Green Mountain School Louis Sachar Small Steps
1 Sydney Dybing Semi-Finalist Renton Apollo Elementary Carl Hiaasen Hoot
1 Kailin Eslinger Semi-Finalist Ellensburg Kittitas Elementary Laura Ingalls Wilder Little House in the Prairie
1 Jessica Figueroa Semi-Finalist Wenatchee Lincoln Elementary Yukio Tsuchiya Faithful Elephants
1 Kris Garrett Semi-Finalist Wenatchee Lincoln Elementary J.K. Rowling Harry Potter and the Sorcerer's Stone
1 Cheyenne Greenwalt Semi-Finalist Olympia East Olympia Elementary Barbara Park Junie B. Jones series
1 Sydney Haglund Semi-Finalist Renton Rainier Christian Schools M.L. Dunham Mulan the Highest Honor
1 Amy Harger Semi-Finalist Kirkland   Peg Kehret Small Steps: The Year I Got Polio
1 Jessa Harrington Honorable Mention Wallula   Kate DiCamillo The Tale of Despereaux
1 Lexie Hirst Semi-Finalist Harrington Harrington School Peg Kehret Don't Tell Anyone
1 Tia Ho Semi-Finalist Seattle Bush School Janet Lee Carey Molly's Fire
1 Gabriela Holmes Semi-Finalist Renton Apollo Elementary Kevin Henkes Olive's Ocean
1 Hannah Hopkins Semi-Finalist Edmonds   Eva Ibbotson The Island of the Aunts
1 Ly Huynh Semi-Finalist Ridgefield Union Ridge Elementary Dan Brown The Da Vinci Code
1 Jessica Jang Semi-Finalist Olympia NOVA School Brian Jacques Loamhedge
1 Jess Johnson Semi-Finalist Otis Orchards   Dav Pilkey Captain Underpants & the Preposterous Plight of the Purple Potty People
1 Austin Johnson Honorable Mention Everett Seattle Elementary Judy Blume Double Fudge
1 Sophia Kanzelberger Semi-Finalist Seattle St. Alphonsus Parish School Patricia MacLachlan Caleb's Story
1 Elizabeth Keyser Semi-Finalist Seattle Sacajawea Elementary unknown The Book of Esther-Bible
1 Zoey Klingele Semi-Finalist Prosser Housel Middle Misty Bernall She Said Yes
1 Kenta Kojima Honorable Mention Bellevue Highland Middle Louis Sachar Holes
1 Katie Lanphere Semi-Finalist Friday Harbor Friday Harbor Elementary J.K. Rowling Harry Potter & the Order of the Phoenix
1 Kaitlyn LeBlanc Semi-Finalist Spokane Greenacres Middle Gail Carson Levine The Two Princesses of Bamarre
1 Grace Ledoux Semi-Finalist Bainbridge Island Ordway Elementary Julie Andrews The Last of the Really Great Whang Doodles
1 Emilia Lucas Semi-Finalist Moses Lake   J.R.R. Tolkien The Hobbit
1 Shannon MacIntyre Semi-Finalist Bremerton Mountain View Middle S.E. Hinton The Outsiders
1 Sania Marri Semi-Finalist Olympia Rochester Middle Ben Mikaelson Petey
1 Amy McDonald Semi-Finalist Ridgefield Union Ridge Elementary Lauren Brooke Heartland
1 Tyler McIrvin Semi-Finalist Ellensburg Kittitas Elementary J.K. Rowling Harry Potter & the Order of the Phoenix
1 Sophia Mittelstaedt Honorable Mention Issaquah Apollo Elementary Blue Balliet Chasing Vermeer
1 Felichiya Morar Semi-Finalist Pasco Robert Frost Elementary Sharon Creech Love That Dog
1 Rebecka Morris Semi-Finalist Prosser Housel Middle Martin Luther King I Have A Dream
1 Grant Mortimer Semi-Finalist Vancouver Vancouver School of Arts and Academics Christopher Paolini Eragon
1 Ryan Murphy Semi-Finalist Silverdale Silverdale Elementary Lynne Banks I Houdini
1 Alyssa Nanney Semi-Finalist Renton Apollo Elementary Peg Kehret Cages
1 Elijah Nelson Semi-Finalist Bremerton Mountain View Middle Christopher Paolini Eragon
1 Simone Nielsen Semi-Finalist Bremerton Mountain View Middle Sharon Creech Bloomability
1 Tiffany Ohlsen Semi-Finalist Monroe Monroe Middle Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
1 Ian O'Keefe Honorable Mention Bainbridge Island Ordway Elementary Dan Gutman Jackie & Me
1 Brittney Orkney Semi-Finalist Rochester Rochester Middle R.L. Stine Dangerous Girls
1 Sean Ostergard Semi-Finalist Stevenson Milla School Jonathan Stroud The Bartimeaus Trilogy
1 Olivia Ovenell Semi-Finalist Mukilteo Holy Rosary School Tom Ross Eggbert, the Slightly Cracked Egg
1 Devin Peterson Semi-Finalist Oak Harbor Oak Harbor Middle Mark Twain The Adventures of Tom Sawyer
1 Ben Pirie Honorable Mention Mercer Island French American School of Puget Sound Ian Terraillier Escape From Warsaw
1 Joseph Pooley Semi-Finalist Mercer Island French American School of Puget Sound Phillip Reeve Mortal Engines
1 Samantha Ross Semi-Finalist Vancouver Vancouver School of Arts and Academics J.K. Rowling Harry Potter & the Sorcerer's Stone
1 Caitlin Sandlin Semi-Finalist Prosser Housel Middle Roland Smith Zach's Lie
1 Max Schneider Semi-Finalist Wenatchee Lincoln Elementary Lemony Snicket A Series of Unfortunate Events
1 Mack Shumway Honorable Mention Seattle Sacajawea Elementary Kenneth Grahamme The Wind in the Willows
1 Laura Smythe Semi-Finalist Anacortes Island View Elementary Laura Ingalls White Little House in the Big Woods
1 Emma Josephine Spickard Semi-Finalist Bainbridge Island Ordway Elementary Katherine Paterson Bridge To Terabithia
1 Madeline Stevens Semi-Finalist Oak Harbor Oak Harbor Middle Kate DiCamillo Because of Winn-Dixie
1 Sue Suh Semi-Finalist Shoreline   Cornelia Funke Inkheart
1 Joelle Tampien Honorable Mention Tekoa Tekoa Elementary Lois Lowry Number the Stars
1 Paige Tucker Semi-Finalist Spokane Valley Sunrise Elementary Roald Creech George's Marvelous Medicine
1 Sophia Twersky Semi-Finalist Seattle   Pam Munoz Ryan Becoming Naomi Leon
1 Kimberly Vallido Semi-Finalist Silverdale Clear Creek Elementary Audrey Penn The Kissing Hand
1 Elizabeth Vance Semi-Finalist Ridgefield Union Ridge Elementary Theodore Taylor The Cay
1 Chris Waite Champion Bainbridge Island Ordway Elementary Kenneth Hall Asperger Syndrome, the Universe and Everything
1 Rowan Walter Honorable Mention Vancouver Vancouver School of Arts and Academics Neil Gaiman Coraline
1 Erin Woolnough Semi-Finalist Bremerton Mountain View Middle Cynthia Voigt Dicey's Song
1 Jing Xu Semi-Finalist Seattle Sacajawea Elementary Paula Danziger Amber Brown Sees Red
2 Tamryn Aalvik Semi-Finalist Seattle Salmon Bay School Melina Marchetta Searching for Alibrandi
2 Keira Alkema Semi-Finalist Camas Pacific Crest Academy Yann Martel Life of Pi
2 Eden Altwies Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Ben Mikaelsen Petey
2 Siena Ang Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School S.E. Hinton The Outsiders
2 Mehak Anwar Semi-Finalist Shoreline Einstein Middle Lemony Snicket A Series of Unfortunate Events
2 Karla Arias Semi-Finalist Shoreline Einstein Middle J.K. Rowling Harry Potter
2 Melissa Beauchamp Semi-Finalist Vancouver   Frances Hodgson Burnett The Secret Garden
2 Ashley Bobman Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Beth Evangelista Gifted
2 Brooke Bonner Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Kate DiCamillo The Tale of Desperaux
2 Ben Boyle Champion Mercer Island St. Monica School John Howard Griffin Black Like Me
2 Matthew Bumgardner Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle George Orwell Animal Farm
2 Jimmy Chan Semi-Finalist Mercer Island Island View Middle Nancy Farmer The House of the Scorpions
2 Alison Channita Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Jennifer L. Holm The Secret Language of Girls
2 Michelle Cheng Semi-Finalist Lynnwood College Place Middle Sandra Cisneros The House on Mango Street
2 Sawyer Coleman Semi-Finalist Seattle   Mark Haddon The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
2 Breanna Curl Semi-Finalist Snohomish Hidden River Middle Scott Westerfeld Pretties
2 Andrew Cusanelli Semi-Finalist Vancouver Frontier Middle Walter Dean Myers Fallen Angels
2 Taylor Danielson Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Graham Gardner Inventing Elliot
2 Jacqueline DeRosso Semi-Finalist Burien Sylvester Middle Stephenie Meyer Twilight
2 Thomas DeSilva Semi-Finalist Burien Sylvester Middle Kishimoto Masashi Naruto
2 Monique Dorgay Semi-Finalist Vancouver Vancouver School of Arts and Academics Dr. Seuss Horton Hears a Who
2 Nakaya Duran Semi-Finalist Seattle Sylvester Middle Jodi Picoult My Sister's Keeper
2 Trina Eck Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Graham Gardner Inventing Elliot
2 Riley Edwards Honorable Mention North Bend Snoqualmie Middle Lemony Snicket A Series of Unfortunate Events
2 George Felton Honorable Mention Seattle Seattle Country Day School Orson Scott Card Ender's Game
2 Kelly Finan Semi-Finalist Bellevue St. Monica School Mitch Albom The Five People You Meet in Heaven
2 Ryan Foster Semi-Finalist Snohomish Hidden River Middle Johnnie Clark Suns Up
2 Parker Funai Semi-Finalist Bothell Leota Jr High Henry Brook D-Day
2 Kara Glass Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Phillip Reynolds Naylor Agony of Alice
2 Emma Gorder Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School Scott Westerfeld Uglies
2 Austin Green Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle DiTerizzi The Spiderwick Chronicles
2 Celeste Green Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School Anne Frank The Diary of Anne Frank
2 Brenna Gushiken Honorable Mention Vancouver Frontier Middle Kenneth Oppel Airborn
2 Emma Guthrie Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Angela Johnson Bird
2 Eric Hardwick Honorable Mention Mercer Island Island View Middle Orson Scott Card Ender's Game
2 Angela Hontas Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle C.S. Lewis The Chronicles of Narnia
2 Genevieve Dahl Huard Semi-Finalist Puyallup Ferrucci Jr High Jean George My Side of the Mountain
2 Nicole Kiga Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School Harper Lee To Kill A Mockingbird
2 Abby Knight Semi-Finalist Vancouver Frontier Middle Lurlene McDaniel Roses for Melinda
2 Carmen Kroschel Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Astrid Lindgren Pippi Longstocking
2 Olympia Lai Semi-Finalist Monroe Sky Valley Education Center Laura Ingalls Wilder Little House in the Big Woods
2 Deseree Lai Semi-Finalist Everett Sky Valley Education Center Beatrix Potter Beatrix Potter series
2 Erika Lanier Semi-Finalist Woodinville   Judy Blume Blubber
2 Maria Larios Semi-Finalist Vancouver Frontier Middle Kate Constable Waterless Sea
2 Kevin Lee Semi-Finalist Mercer Island Island View Middle S.E. Hinton The Outsiders
2 Donna Leet Honorable Mention Seattle Seattle Country Day School Madeleine L'Engle A Swiftly Tilting Planet
2 May Lim Semi-Finalist Spokane   Madeleine L'Engle A Wrinkle In Time
2 Melissa Ling Semi-Finalist Mercer Island Island View Middle Jerry Spinelli Stargirl
2 Jesse Ma Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Dean Hughes Soldier Boys
2 Sarah Marr Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Ann M. Martin A Corner of the Universe
2 Alina Marshall Semi-Finalist Bellevue Seattle Country Day School Isabell Allende Forest of the Pygmies
2 Connor Martin Semi-Finalist Stanwood Port Susan Middle Christopher Paolini Eragon
2 Amy Matyas Semi-Finalist Edmonds College Place Middle Laurel Winter Growing Wings
2 Kelsey McGlynn Semi-Finalist Shoreline Einstein Middle Erin Hunter Warriors
2 Emma McKay Honorable Mention Bainbridge Island West Sound Academy Anne Frank The Diary of Anne Frank
2 Kalyn McRae Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Kate DiCamillo Because of Winn-Dixie
2 Courtney Mitchell Semi-Finalist Mercer Island St. Monica School Bethany Hamilton Soul Surfer
2 Josh Mitchell Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Robert Frost Stopping By Woods on a Snowing Evening
2 Tom Motzer Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School Nancy Farmer The House of the Scorpions
2 Ashleen O'Brien Honorable Mention Edmonds College Place Middle Sandra Cisneros The House on Mango Street
2 McKenna Paskey Semi-Finalist Snoqualmie Snoqualmie Middle Jennifer C. Holm Our Only May Amelia
2 Daniel Perlmutter Semi-Finalist Seattle Salmon Bay School Ray Bradbury Fahrenheit 451
2 Kiersten Picardo Semi-Finalist Mercer Island Island View Middle Jan Karon Miss Fannie's Hat
2 Elissa Picozzi Semi-Finalist Mercer Island Island View Middle Peg Kehret Small Steps: The Year I Got Polio
2 Justin Pinkston Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Dr. Seuss Green Eggs and Ham
2 Marlee Eileen Quintasket Semi-Finalist Clinton Langley Middle John Grogan Marley and Me
2 Erin Rasp Honorable Mention Shoreline Einstein Middle Lois Lowry The Giver
2 Rebecca Raymond Semi-Finalist Edmonds College Place Middle Sandra Cisneros The House on Mango Street
2 Samantha Reddick Semi-Finalist Monroe Hidden River Middle Bethany Hamilton Soul Surfer
2 Alina Reed Semi-Finalist Snoqualmie Snoqualmie Middle Lemony Snicket A Series of Unfortunate Events
2 Hannah Joy Richter Semi-Finalist Spokane   Avi The True Confessions of Charlotte Doyle
2 Tori Rickard Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Jerry Spinelli Stargirl
2 Bobby Rollins Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Kenneth Oppel Silverwing
2 Tyler Sanford Semi-Finalist Seatac Sylvester Middle Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
2 Reilly Shoopman Honorable Mention Olympia Thurgood Marshall Middle Patricia McCormick Cut
2 Riley Smith Honorable Mention Snohomish Hidden River Middle Walter Dean Myers Fallen Angels
2 LaVendrick Smith Honorable Mention Everett   Antwone Fisher Finding Fish
2 Elizabeth Spiers Semi-Finalist Mercer Island St. Monica School Clive Barker Abarat
2 Falon Stalder Semi-Finalist Clarkston   Dave Pelzer A Child Called It
2 Breanna Suguitan Honorable Mention Vancouver Vancouver School of Arts and Academics Lois Lowry The Giver
2 Brenna Sullivan Semi-Finalist Seattle Salmon Bay School Sharon Creech Chasing Redbird
2 Rachel Taylor Semi-Finalist Tacoma Truman Middle Darrel Scott Chain Reaction
2 Jenna Thomas Semi-Finalist Gig Harbor Life Christain School and Academy Marjorie Kinnan Rawlings The Yearling
2 McKenna Tracy Semi-Finalist Mercer Island Islander Middle Cheryl Costello-Forshey Chicken Soup for the Teenage Soul: Finger Paints and Crayons
2 Sam Viklund Semi-Finalist Seattle Sylvester Middle William Carlos Williams This Is Just To Say
2 Betsy Wade Semi-Finalist Lake Forest Park Seattle Country Day School Pearl S. Buck The Good Earth
2 Calvin Wallace Semi-Finalist Centralia Centralia Middle C.S. Lewis The Chronicles of Narnia
2 Alyssa Weed Honorable Mention Mercer Island St. Monica School Julia Alveraz In the Time of the Butterflies
2 Ben Wheeler Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Stephen Ambrose Band of Brothers
2 Taylor Wiles Semi-Finalist North Bend Snoqualmie Middle Edgar Allan Poe Annabel Lee
2 Maresa Woodfield Semi-Finalist Seattle Seattle Country Day School Mark Haddon The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
2 Aimee Young Semi-Finalist Tacoma Truman Middle Malorie Blackman Naughts and Crosses
3 Blake Baldwin Semi-Finalist Cashmere Cashmere High Robert Frost You Come Too
3 Erica Beauchamp Semi-Finalist Vancouver   Anne Frank The Diary of a Young Girl
3 Katie Campbell Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Avi The True Confessions of Charlotte Doyle
3 Benita-Lynn L.G. Caoile Semi-Finalist Bremerton Olympic High Dr. Martin Luther King Jr. I Have a Dream
3 Fiona Goodnght Collum Semi-Finalist Seattle   Gregory Corso Elegiac Feelings American
3 Ashley Dean Semi-Finalist Milton Columbia Jr High Nicholas Sparks The Notebook
3 Jessica Demetro Semi-Finalist Olympia Choice For Change Kurt Vonnegut Cat's Cradle
3 Christine Dickson Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Khaled Hosseini The Kite Runner
3 Claire Dugan Honorable Mention Tacoma Bellarmine Preparatory Noah Webster The Dictionary
3 Nicole Dunn Semi-Finalist White Salmon Columbia High Ellen Emerson White The Road Home
3 Matt Fields Semi-Finalist Bremerton Olympic High Niki Yektai Hi Bears Bye Bears
3 Albert Furusho Semi-Finalist Bremerton Olympic High Dan Brown The Da Vinci Code
3 Shane Galeski Semi-Finalist Bremerton Olympic High J.R.R. Tolkein The Hobbit
3 Ellie Hankins Semi-Finalist Poulsbo North Kitsap High Frederick Douglas Narrative of Frederick Douglas
3 Janita Harris Champion Tacoma Bellarmine Preparatory Virginia Euwer Wolff True Believers
3 Taran Hesselschwardt Semi-Finalist Cashmere Cashmere High Julie Andrews The Last of the Really Great Whangdoodles
3 Jax Hjelle Semi-Finalist Granite Falls   J.K. Rowling Harry Potter & the Sorcerer's Stone
3 Alaina Howell Honorable Mention Bremerton Olympic High Kay Redfield Jamison An Unquiet Mind
3 Jonathan Hwa Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Robert A. Heinlein Stranger in a Strange Land
3 Marika Jaffe Semi-Finalist Brier Mountlake Terrace High Wendy Orr Peeling the Onion
3 Jennifer James Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Clive Barker The Abarat
3 Allie Jones Honorable Mention Longview   Elie Wiesel Night
3 Britta Knutson Semi-Finalist White Salmon Columbia High Mark Haddon The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
3 Amy Liechty Semi-Finalist Olympia Capital High Elizabeth George Speare Calico Captive
3 Joanna Lim Honorable Mention Spokane   Harper Lee To Kill a Mockingbird
3 Teresa Lin Semi-Finalist Sammamish   Charles Dickens A Tale of Two Cities
3 Jamie Linnenkohl Semi-Finalist Olympia Capital High Ken Kesey One Flew Over the Cuckoo's Nest
3 Mykala Madle Semi-Finalist Lakewood Lakes High Dave Pelzer A Child Called It
3 Kelsey McMullen Semi-Finalist Bremerton Olympic High Ben Mikaelsen Petey
3 Jordan Meehan Semi-Finalist Olympia Capital High Mitch Albom The Five People You Meet In Heaven
3 Anna C. Morgan Semi-Finalist Eatonville   Catherine Marshall Christy
3 Yassir Al Mtowaq Semi-Finalist Lynnwood Kamiak High Elie Wiesel Night
3 Kelsey Musch Semi-Finalist Lynnwood Mountlake Terrace High James Frey A Million Little Pieces
3 Cassandra Nadvornick Semi-Finalist Lynnwood Mountlake Terrace High Sarah Dessen This Lullaby
3 Leah Nelson Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Justina Chen Headley Nothing But the Truth
3 John Nowack Semi-Finalist Dryden Cashmere High Paul Zindel Loch
3 Sarah O'Brien Semi-Finalist Bremerton Olympic High Marion Zimmer Bradley The Mists of Avalon
3 Kelly Odell Semi-Finalist Olympia Capital High Anita Diamant The Red Tent
3 Shahida Osman Semi-Finalist Tacoma Columbia Jr High Roald Dahl The Landlady
3 Asena Parks Semi-Finalist Bremerton Olympic High Allen Woodcrest What If Life
3 Niko Pascua Honorable Mention Auburn Columbia Jr High J.K. Rowling Harry Potter & the Half Blood Prince
3 Julianna Payne Semi-Finalist Anacortes   Gaston Leroux The Phantom of the Opera
3 Chris Penchoen Semi-Finalist Fairchild Air Force Base   Tsugumi Ohba Death Note
3 Raessa Raddatz Semi-Finalist Mukilteo Kamiak High Anonymous Go Ask Alice
3 Shayna Reynolds Semi-Finalist Kingston North Kitsap High Frederick Douglass Narrative of Frederick Douglass
3 Cristorey Rosas Semi-Finalist Fife Columbia Jr High Stephen King Carrie
3 Kayla Rust Semi-Finalist Mukilteo Kamiak High Carol Goodman The Lake of Dead Languages
3 Emily Sakuma Honorable Mention Bow   Ronald Takaki A Different Mirror
3 Emily Sanders-McKinney Semi-Finalist Olympia Capital High Anonymous Go Ask Alice
3 Ashley Sharp Semi-Finalist Lynnwood Mountlake Terrace High Ellen Hopkins Burned
3 PJ Slater Semi-Finalist Nine Mile Falls Fairchild AFB Library Wilson Rawls Where the Red Fern Grows
3 Natalie Ann Spencer Semi-Finalist Arlington   Joanna Cole The Magic School Bus
3 Michael Thibodeau Semi-Finalist Fairchild Air Force Base Fairchild AFB Library Patricia Wrede Dealing With Dragons
3 Nicole Tibi Semi-Finalist Bremerton Olympic High Ayn Rand Anthem
3 Chelan Weiler Semi-Finalist Lyle Columbia High Forrest Carter The Education of Little Tree
3 Shelby Wilke Semi-Finalist Poulsbo North Kitsap High Frederick Douglass Narrative of Frederick Douglass
3 Tony Zhang Semi-Finalist Woodinville Leota Jr High Steve Olson Count Down