2012 Candidates Appearing in the Primary

Below is the official lot draw order for candidates appearing in the Primary as of May 23, 2012.

View Candidates Who Have Filed »

Jurisdiction NameOffice CodeOffice NameBallot NameParty Preference
United States 1111 U.S. Senator Michael Baumgartner (Prefers Republican Party)
United States 1111 U.S. Senator Will Baker (Prefers Reform Party)
United States 1111 U.S. Senator Chuck Jackson (Prefers Republican Party)
United States 1111 U.S. Senator Timmy (Doc) Wilson (Prefers Democratic Party)
United States 1111 U.S. Senator Art Coday (Prefers Republican Party)
United States 1111 U.S. Senator Maria Cantwell (Prefers Democratic Party)
United States 1111 U.S. Senator Glen (Stocky) R. Stockwell (Prefers Republican Party)
United States 1111 U.S. Senator Mike the Mover (Prefers Republican Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative John Koster (Prefers Republican Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Darcy Burner (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Darshan Rauniyar (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Laura Ruderman (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Suzan DelBene (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Steve Hobbs (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1 2001 U.S. Representative Larry Ishmael (Prefers Independent Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Brian Berry (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Ruth Morrison (Prefers Democrat Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Laura Ruderman (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative J. Byron Holcomb (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Darshan Rauniyar (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative John Koster (Prefers Republican Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Brian Sullivan (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Steven J. Gerdes (Prefers Republican Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Bob Champion (Prefers Independent Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Suzan DelBene (Prefers Democratic Party)
Congressional District 1
One Month Short Term
20012 U.S. Representative Darcy Burner (Prefers Democratic Party)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative Mike Lapointe (Prefers The 99% Party)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative Dan Matthews (Prefers Republican Party)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative Eli Olson (Prefers Republican Party)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative Rick Larsen (Prefers Democratic Party)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative Glen S. Johnson (States No Party Preference)
Congressional District 2 2002 U.S. Representative John C. W. Shoop (Prefers The Republican Party)
Congressional District 3 2003 U.S. Representative Jaime Herrera Beutler (Prefers Republican Party)
Congressional District 3 2003 U.S. Representative Jon T. Haugen (Prefers Democratic Party)
Congressional District 3 2003 U.S. Representative Norma Jean Stevens (States No Party Preference)
Congressional District 4 2004 U.S. Representative Mary Baechler (Prefers Democratic Party)
Congressional District 4 2004 U.S. Representative Doc Hastings (Prefers Republican Party)
Congressional District 4 2004 U.S. Representative Mohammad H. Said (Prefers Democratic Party)
Congressional District 4 2004 U.S. Representative Jamie Wheeler (Prefers Republican Party)
Congressional District 5 2005 U.S. Representative Ian Moody (States No Party Preference)
Congressional District 5 2005 U.S. Representative Rich Cowan (Prefers Democratic Party)
Congressional District 5 2005 U.S. Representative Randall L. Yearout (Prefers Republican Party)
Congressional District 5 2005 U.S. Representative Cathy McMorris Rodgers (Prefers Republican Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Jesse Young (Prefers Republican Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Eric G. Arentz Jr. (Prefers Independent Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Derek Kilmer (Prefers Democratic Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Bill Driscoll (Prefers Republican Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative David (Ike) Eichner (Prefers Republican Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Stephan Andrew Brodhead (Prefers Republican Party)
Congressional District 6 2006 U.S. Representative Doug Cloud (Prefers Republican Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Don Rivers (Prefers Democratic Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Goodspaceguy (Prefers Employmentwealth Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Scott Sutherland (Prefers G.O.P. Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Andrew Hughes (Prefers Democratic Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Jim McDermott (Prefers Democratic Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Ron Bemis (Prefers Republican Party)
Congressional District 7 2007 U.S. Representative Charles Allen (Prefers Democratic Party)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative Dave Reichert (Prefers Republican Party)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative Keith Swank (Prefers Republican Party)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative James Windle (States No Party Preference)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative Karen Porterfield (Prefers Democratic Party)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative Keith Arnold (Prefers Democratic Party)
Congressional District 8 2008 U.S. Representative Ernest Huber (Prefers Republican Party)
Congressional District 9 2009 U.S. Representative Adam Smith (Prefers Democratic Party)
Congressional District 9 2009 U.S. Representative Jim Postma (Prefers Republican Party)
Congressional District 9 2009 U.S. Representative Tom Cramer (Prefers Democratic Party)
Congressional District 9 2009 U.S. Representative Dave Christie (Prefers F.D.R. Democrat Party)
Congressional District 9 2009 U.S. Representative John Orlinski (Prefers Republican Party)
Congressional District 10 2009 U.S. Representative Stan Flemming (Prefers Republican Party)
Congressional District 10 2009 U.S. Respresentative Richard (Dick) Muri (Prefers Republican Party)
Congressional District 10 2009 U.S. Representative Denny Heck (Prefers Democratic Party)
Congressional District 10 2009 U.S. Representative Steve Hannon (States No Party Preference)
Congressional District 10 2009 U.S. Representative Jennifer Ferguson (Prefers Democratic Party)
Congressional District 10 2009 U.S. Representative Sue Gunn (Prefers Prog Independent Party)
Washington State 3001 Governor Rob Hill (Prefers Democratic Party)
Washington State 3001 Governor Rob McKenna (Prefers Republican Party)
Washington State 3001 Governor Jay Inslee (Prefers Democratic Party)
Washington State 3001 Governor James White (Prefers Independent Party)
Washington State 3001 Governor Christian Joubert (States No Party Preference)
Washington State 3001 Governor Shahram Hadian (Prefers Republican Party)
Washington State 3001 Governor L. Dale Sorgen (Prefers Independent Party)
Washington State 3001 Governor Max Sampson (Prefers Republican Party)
Washington State 3001 Governor Javier O. Lopez (Prefers Republican Party)
Washington State 3002 Lt. Governor Glenn Anderson (Prefers Indep Republican Party)
Washington State 3002 Lt. Governor Brad Owen (Prefers Democrat Party)
Washington State 3002 Lt. Governor James Robert Deal (States No Party Preference)
Washington State 3002 Lt. Governor Bill Finkbeiner (Prefers Republican Party)
Washington State 3002 Lt. Governor Dave T. Sumner IV (Prefers Neopopulist Party)
Washington State 3002 Lt. Governor Mark Greene (Prefers Democracy Indep. Party)
Washington State 3003 Secretary of State Jim Kastama (Prefers Democratic Party)
Washington State 3003 Secretary of State David J. Anderson (States No Party Preference)
Washington State 3003 Secretary of State Sam Wright (Prefers The Human Rights Party)
Washington State 3003 Secretary of State Karen Murray (Prefers Constitution Party)
Washington State 3003 Secretary of State Kathleen Drew (Prefers Democratic Party)
Washington State 3003 Secretary of State Kim Wyman (Prefers Republican Party)
Washington State 3003 Secretary of State Greg Nickels (Prefers Democratic Party)
Washington State 3004 State Treasurer Jim McIntire (Prefers Democratic Party)
Washington State 3005 State Auditor Troy Kelley (Prefers Democratic Party)
Washington State 3005 State Auditor James Watkins (Prefers Republican Party)
Washington State 3005 State Auditor Mark Miloscia (Prefers Democratic Party)
Washington State 3005 State Auditor Craig Pridemore (Prefers Democratic Party)
Washington State 3006 Attorney General Bob Ferguson (Prefers Democratic Party)
Washington State 3006 Attorney General Reagan Dunn (Prefers Republican Party)
Washington State 3006 Attorney General Stephen Pidgeon (Prefers Republican Party)
Washington State 3007 Commissioner of Public Lands Stephen A. Sharon (States No Party Preference)
Washington State 3007 Commissioner of Public Lands Peter J. Goldmark (Prefers Democratic Party)
Washington State 3007 Commissioner of Public Lands Clint Didier (Prefers Republican Party)
Washington State 3008 Superintendent of Public Instruction James Bauckman  
Washington State 3008 Superintendent of Public Instruction Randy I. Dorn  
Washington State 3008 Superintendent of Public Instruction Don Hansler  
Washington State 3008 Superintendent of Public Instruction John Patterson Blair  
Washington State 3008 Superintendent of Public Instruction Ronald L. (Ron) Higgins  
Washington State 3009 Insurance Commissioner John R. Adams (Prefers Republican Party)
Washington State 3009 Insurance Commissioner Mike Kreidler (Prefers Democratic Party)
Washington State 3009 Insurance Commissioner Scott Reilly (Prefers Republican Party)
Washington State 3009 Insurance Commissioner Brian C. Berend (Prefers Independent Party)
Legislative District 1 8010 State Senator Rosemary McAuliffe (Prefers Democratic Party)
Legislative District 1 8010 State Senator Guy Palumbo (Prefers Democratic Party)
Legislative District 1 8010 State Senator Dawn McCravey (Prefers Republican Party)
Legislative District 1 8011 State Representative Pos. 1 Greg Rankich (Prefers Democratic Party)
Legislative District 1 8011 State Representative Pos. 1 Derek Stanford (Prefers Democratic Party)
Legislative District 1 8011 State Representative Pos. 1 Brian Travis (Prefers Republican Party)
Legislative District 1 8011 State Representative Pos. 1 Sandy Guinn (Prefers Republican Party)
Legislative District 1 8012 State Representative Pos. 2 Luis Moscoso (Prefers Democratic Party)
Legislative District 2 8020 State Senator Randi Becker (Prefers Republican Party)
Legislative District 2 8020 State Senator James E. Vaughn (Prefers Republican Party)
Legislative District 2 8020 State Senator Bruce L. Lachney (Prefers Democratic Party)
Legislative District 2 8021 State Representative Pos. 1 Greg Hartman (Prefers Democratic Party)
Legislative District 2 8021 State Representative Pos. 1 Gary Alexander (Prefers Republican Party)
Legislative District 2 8022 State Representative Pos. 2 J.T. Wilcox (Prefers Republican Party)
Legislative District 3 8030 State Senator Nancy McLaughlin (Prefers G.O.P. Party)
Legislative District 3 8030 State Senator Andy Billig (Prefers Democratic Party)
Legislative District 3 8031 State Representative Pos. 1 Tim Benn (Prefers G.O.P. Party)
Legislative District 3 8031 State Representative Pos. 1 Marcus Riccelli (Prefers Democratic Party)
Legislative District 3 8031 State Representative Pos. 1 Bob Apple (Prefers Democratic Party)
Legislative District 3 8031 State Representative Pos. 1 Jon Snyder (Prefers Democratic Party)
Legislative District 3 8031 State Representative Pos. 1 Morgan Oyler (Prefers Republican Party)
Legislative District 3 8032 State Representative Pos. 2 Dave White (Prefers Republican Party)
Legislative District 3 8032 State Representative Pos. 2 Timm Ormsby (Prefers Democratic Party)
Legislative District 4 8040 State Senator Mike Padden (Prefers Republican Party)
Legislative District 4 8041 State Representative Pos. 1 Larry Crouse (Prefers Republican Party)
Legislative District 4 8042 State Representative Pos. 2 Matt Shea (Prefers Republican Party)
Legislative District 4 8042 State Representative Pos. 2 Amy C. Biviano (Prefers Democratic Party)
Legislative District 5 8050 State Senator Brad Toft (Prefers Republican Party)
Legislative District 5 8050 State Senator Mark Mullet (Prefers Democratic Party)
Legislative District 5 8051 State Representative Pos. 1 Jay Rodne (Prefers Republican Party)
Legislative District 5 8052 State Representative Pos. 2 Ryan Dean Burkett (States No Party Preference)
Legislative District 5 8052 State Representative Pos. 2 David Spring (Prefers Democratic Party)
Legislative District 5 State Representative Pos. 2 Chad Magendanz (Prefers Republican Party)  
Legislative District 6 8061 State Representative Pos. 1 Kevin Parker (Prefers Republican Party)
Legislative District 6 8062 State Representative Pos. 2 Jeff Holy (Prefers Republican Party)
Legislative District 6 8062 State Representative Pos. 2 Ben Oakley (Prefers Republican Party)
Legislative District 6 8062 State Representative Pos. 2 Dennis Dellwo (Prefers Democratic Party)
Legislative District 6 8062 State Representative Pos. 2 Larry Keller (Prefers Republican Party)
Legislative District 7 8071 State Representative Pos. 1 Shelly Short (Prefers Republican Party)
Legislative District 7 8072 State Representative Pos. 2 Robert (Bob) Wilson (Prefers Republican Party)
Legislative District 7 8072 State Representative Pos. 2 Joel Kretz (Prefers Republican Party)
Legislative District 8 8081 State Representative Pos. 1 Jay Clough (Prefers Democratic Party)
Legislative District 8 8081 State Representative Pos. 1 Brad Klippert (Prefers Republican Party)
Legislative District 8 State Representative Pos. 2 Richard Reuther (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 8 8082 State Representative Pos. 2 Larry Haler (Prefers Republican Party)
Legislative District 8 8082 State Representative Pos. 2 Bob Parks (Prefers Republican Party)
Legislative District 9 8090 State Senator Mark G. Schoesler (Prefers G.O.P. Party)
Legislative District 9 8091 State Representative Pos. 1 Susan Fagan (Prefers Republican Party)
Legislative District 9 8092 State Representative Pos. 2 Joe Schmick (Prefers Republican Party)
Legislative District 10 8100 State Senator Barbara Bailey (Prefers Republican Party)
Legislative District 10 8100 State Senator Mary Margaret Haugen (Prefers Democratic Party)
Legislative District 10 8101 State Representative Pos. 1 Aaron Simpson (Prefers Democratic Party)
Legislative District 10 8101 State Representative Pos. 1 Norma Smith (Prefers Republican Party)
Legislative District 10 8102 State Representative Pos. 2 Dave Hayes (Prefers Republican Party)
Legislative District 10 8102 State Representative Pos. 2 Tom Riggs (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8110 State Senator Kristin Thompson (Prefers Republican Party)
Legislative District 11 8110 State Senator Bob Hasegawa (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8111 State Representative Pos. 1 Zack Hudgins (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 State Representative Pos. 1 Jim Flynn (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 11 8112 State Representative Pos. 2 Steve Bergquist (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8112 State Representative Pos. 2 Bobby Virk (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8112 State Representative Pos. 2 Stephanie Bowman (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8112 State Representative Pos. 2 Rob Holland (Prefers Democratic Party)
Legislative District 11 8112 State Representative Pos. 2 Sarah Sanoy-Wright (Prefers Republican Party)
Legislative District 12 8120 State Senator Linda Evans Parlette (Prefers Gop Party)
Legislative District 12 8121 State Representative Pos. 1 Cary Condotta (Prefers Republican Party)
Legislative District 12 8121 State Representative Pos. 1 Stan Morse (Prefers Republican Party)
Legislative District 12 8122 State Representative Pos. 2 Mike Armstrong (Prefers Republican Party)
Legislative District 12 8122 State Representative Pos. 2 Brad Hawkins (Prefers Republican Party)
Legislative District 13 8131 State Representative Pos. 1 Judith (Judy) Warnick (Prefers Republican Party)
Legislative District 13 8132 State Representative Pos. 2 Kaj Selmann (Prefers Democratic Party)
Legislative District 13 8132 State Representative Pos. 2 Matt Manweller (Prefers Republican Party)
Legislative District 14 8140 State Senator Curtis King (Prefers Republican Party)
Legislative District 14 State Representative Pos. 1 Paul Spencer (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 14 8141 State Representative Pos. 1 Norm Johnson (Prefers Republican Party)
Legislative District 14 8142 State Representative Pos. 2 Mathew K.M. Tomaskin (Prefers Democratic Party)
Legislative District 14 8142 State Representative Pos. 2 Charles Ross (Prefers Republican Party)
Legislative District 15 8151 State Representative Pos. 1 Bruce Chandler (Prefers Republican Party)
Legislative District 15 8152 State Representative Pos. 2 Pablo Gonzalez (Prefers Democratic Party)
Legislative District 15 8152 State Representative Pos. 2 David V. Taylor (Prefers Republican Party)
Legislative District 16 8160 State Senator Scott Nettles (Prefers Democratic Party)
Legislative District 16 8160 State Senator Mike Hewitt (Prefers Republican Party)
Legislative District 16 8161 State Representative Pos. 1 Maureen Walsh (Prefers Republican Party)
Legislative District 16 8161 State Representative Pos. 1 Mary Ruth Edwards (Prefers Republican Party)
Legislative District 16 8162 State Representative Pos. 2 Terry R. Nealey (Prefers Republican Party)
Legislative District 17 8170 State Senator Don Benton (Prefers Republican Party)
Legislative District 17 8170 State Senator Tim Probst (Prefers Democratic Party)
Legislative District 17 8171 State Representative Pos. 1 Julie Olson (Prefers Republican Party)
Legislative District 17 8171 State Representative Pos. 1 Monica Stonier (Prefers Democratic Party)
Legislative District 17 8171 State Representative Pos. 1 Matthew Homola (Prefers Republican Party)
Legislative District 17 8172 State Representative Pos. 2 Paul Harris (Prefers Republican Party)
Legislative District 17 8172 State Representative Pos. 2 Jim Gizzi (Prefers Democratic Party)
Legislative District 18 8180 State Senator Ralph Schmidt (Prefers Democratic Party)
Legislative District 18 State Senator Ann Rivers (Prefers Republican Party)  
Legislative District 18 State Representative Pos. 1 Brandon Vick (Prefers Republican Party)  
Legislative District 18 8181 State Representative Pos. 1 Adrian E. Cortes (Prefers Republican Party)
Legislative District 18 8182 State Representative Pos. 2 David Shehorn (Prefers Democratic Party)
Legislative District 18 8182 State Representative Pos. 2 Ryan Gompertz (Prefers Democratic Party)
Legislative District 18 8182 State Representative Pos. 2 Liz Pike (Prefers Republican Party)
Legislative District 19 8190 State Senator Brian Hatfield (Prefers Democratic Party)
Legislative District 19 8190 State Senator Rick Winsman (Prefers Republican Party)
Legislative District 19 8191 State Representative Pos. 1 Dixie Kolditz (Prefers Republican Party)
Legislative District 19 8191 State Representative Pos. 1 Dean Takko (Prefers Democratic Party)
Legislative District 19 8192 State Representative Pos. 2 Brian E. Blake (Prefers Democratic Party)
Legislative District 20 8200 State Senator John E. Braun (Prefers Republican Party)
Legislative District 20 8200 State Senator Dan Swecker (Prefers Republican Party)
Legislative District 20 8200 State Senator Rae Lowery (Prefers Republican Party)
Legislative District 20 8201 State Representative Pos. 1 Richard DeBolt (Prefers Republican Party)
Legislative District 20 8202 State Representative Pos. 2 John Morgan (Prefers Republican Party)
Legislative District 20 8202 State Representative Pos. 2 Ed Orcutt (Prefers Republican Party)
Legislative District 21 8211 State Representative Pos. 1 Mary Helen Roberts (Prefers Democratic Party)
Legislative District 21 8212 State Representative Pos. 2 Marko Liias (Prefers Democratic Party)
Legislative District 22 8220 State Senator Karen Fraser (Prefers Democratic Party)
Legislative District 22 8221 State Representative Pos. 1 Chris Reykdal (Prefers Democratic Party)
Legislative District 22 8222 State Representative Pos. 2 Sam Hunt (Prefers Democratic Party)
Legislative District 23 8230 State Senator Bret A. Treadwell (Prefers Republican Party)
Legislative District 23 8230 State Senator Christine Rolfes (Prefers Democratic Party)
Legislative District 23 8231 State Representative Pos. 1 Sherry V. Appleton (Prefers Democratic Party)
Legislative District 23 8231 State Representative Pos. 1 Tony Stephens (Prefers Republican Party)
Legislative District 23 8232 State Representative Pos. 2 Drew Hansen (Prefers Democratic Party)
Legislative District 23 8232 State Representative Pos. 2 James M. Olsen (Prefers Republican Party)
Legislative District 23 8232 State Representative Pos. 2 Henning B. Larsen (Prefers Democratic Party)
Legislative District 24 8240 State Senator Larry Carter (Prefers Independent Party)
Legislative District 24 8240 State Senator Jim Hargrove (Prefers Democratic Party)
Legislative District 24 8241 State Representative Pos. 1 Kevin Van De Wege (Prefers Democratic Party)
Legislative District 24 8242 State Representative Pos. 2 Steve Gale (Prefers Republican Party)
Legislative District 24 8242 State Representative Pos. 2 Steve Tharinger (Prefers Democratic Party)
Legislative District 25 8250 State Senator Eric Herde (Prefers Democratic Party)
Legislative District 25 8250 State Senator Bruce Dammeier (Prefers Republican Party)
Legislative District 25 State Representative Pos. 1 Dawn Morrell (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 25 State Representative Pos. 1 Shelly Schlumpf (Prefers Republican Party)  
Legislative District 25 State Representative Pos. 1 Zac Nix (Prefers Republican Party)  
Legislative District 25 8251 State Representative Pos. 1 Eric Hingsberger (Prefers Democratic Party)
Legislative District 25 8251 State Representative Pos. 1 Carole Sue Braaten (Prefers Republican Party)
Legislative District 25 8251 State Representative Pos. 1 Michele Smith (Prefers Republican Party)
Legislative District 25 8251 State Representative Pos. 2 Hans Zeiger (Prefers Republican Party)
Legislative District 25 8252 State Representative Pos. 2 Bill Hilton (Prefers Democratic Party)
Legislative District 26 8261 State Representative Pos. 1 Karin Ashabraner (Prefers Democratic Party)
Legislative District 26 8261 State Representative Pos. 1 Jan Angel (Prefers Republican Party)
Legislative District 26 8261 State Representative Pos. 1 Stephen Greer (Prefers Democrat Party)
Legislative District 26 8262 State Representative Pos. 2 Doug Richards (Prefers Republican Party)
Legislative District 26 8262 State Representative Pos. 2 Larry Seaquist (Prefers Democratic Party)
Legislative District 27 State Senator John R. (Jack) Connelly (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 27 8270 State Senator Jeannie Darneille (Prefers Democratic Party)
Legislative District 27 8270 State Representative Pos. 1 Steven T. Cook (Prefers Republican Party)
Legislative District 27 8271 State Representative Pos. 1 Laurie Jinkins (Prefers Democratic Party)
Legislative District 27 8271 State Representative Pos. 2 Lauren Walker (Prefers Democratic Party)
Legislative District 27 8272 State Representative Pos. 2 Jake Fey (Prefers Democratic Party)
Legislative District 28 8272 State Senator Yoshie Wong (Prefers Democratic Party)
Legislative District 28 8280 State Senator Mike Carrell (Prefers G.O.P. Party)
Legislative District 28 8280 State Representative Pos. 1 Eric Choiniere (Prefers Democratic Party)
Legislative District 28 8281 State Representative Pos. 1 Steve O'Ban (Prefers Republican Party)
Legislative District 28 8281 State Representative Pos. 1 Ken Campbell (Prefers Republican Party)
Legislative District 28 8282 State Representative Pos. 2 Tami Green (Prefers Democratic Party)
Legislative District 28 8282 State Representative Pos. 2 Paul Wagemann (Prefers Republican Party)
Legislative District 28 8282 State Representative Pos. 2 Malcolm Russell (Prefers Republican Party)
Legislative District 29 8291 State Representative Pos. 1 David Sawyer (Prefers Democratic Party)
Legislative District 29 8291 State Representative Pos. 1 Terry Harder (Prefers Republican Party)
Legislative District 29 8291 State Representative Pos. 1 Ben Lawver (Prefers Democratic Party)
Legislative District 29 8292 State Representative Pos. 2 Steve Kirby (Prefers Democratic Party)
Legislative District 30 8301 State Representative Pos. 1 Linda Kochmar (Prefers Republican Party)
Legislative District 30 State Representative Pos. 1 Jerry Galland (Prefers Republican Party)  
Legislative District 30 8301 State Representative Pos. 1 Thom Macfarlane (Prefers Democratic Party)
Legislative District 30 8301 State Representative Pos. 1 Roger Flygare (Prefers Democratic Party)
Legislative District 30 8301 State Representative Pos. 1 Tony Moore (Prefers Republican Party)
Legislative District 30 8302 State Representative Pos. 2 Katrina Asay (Prefers Republican Party)
Legislative District 30 State Representative Pos. 2 Rick Hoffman (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 30 8302 State Representative Pos. 2 Roger Freeman (Prefers Democratic Party)
Legislative District 31 8311 State Representative Pos. 1 Brian L. Gunn (Prefers Democratic Party)
Legislative District 31 8311 State Representative Pos. 1 Cathy Dahlquist (Prefers Republican Party)
Legislative District 31 8312 State Representative Pos. 2 Lisa Connors (Prefers Republican Party)
Legislative District 31 8312 State Representative Pos. 2 Christopher Hurst (Prefers Independent Dem. Party)
Legislative District 32 8321 State Representative Pos. 1 Randy J. Hayden (Prefers Republican Party)
Legislative District 32 8321 State Representative Pos. 1 Cindy Ryu (Prefers Democratic Party)
Legislative District 32 8322 State Representative Pos. 2 Robert Reedy (Prefers Republican Party)
Legislative District 32 8322 State Representative Pos. 2 Ruth Kagi (Prefers Democratic Party)
Legislative District 32 8322 State Representative Pos. 2 Eric R. Alvey (Prefers Gop Party)
Legislative District 33 8331 State Representative Pos. 1 Will Benge (Prefers Republican Party)
Legislative District 33 8331 State Representative Pos. 1 Tina Orwall (Prefers Democratic Party)
Legislative District 33 8332 State Representative Pos. 2 Dave Upthegrove (Prefers Democratic Party)
Legislative District 34 8341 State Representative Pos. 1 William Giammarese (Prefers Democratic Party)
Legislative District 34 8341 State Representative Pos. 1 Eileen L. Cody (Prefers Democratic Party)
Legislative District 34 8342 State Representative Pos. 2 Joe Fitzgibbon (Prefers Democratic Party)
Legislative District 35 8351 State Representative Pos. 1 Kathy Haigh (Prefers Democratic Party)
Legislative District 35 8351 State Representative Pos. 1 Dan Griffey (Prefers Republican Party)
Legislative District 35 8352 State Representative Pos. 2 Lynda Ring-Erickson (Prefers Democratic Party)
Legislative District 35 8352 State Representative Pos. 2 Drew C. MacEwen (Prefers Republican Party)
Legislative District 35 8352 State Representative Pos. 2 Jeff Davis (Prefers Democratic Party)
Legislative District 35 8352 State Representative Pos. 2 Glenn H. Gaither (Prefers Independent Party)
Legislative District 36 8361 State Representative Pos. 1 Reuven Carlyle (Prefers Democratic Party)
Legislative District 36 8361 State Representative Pos. 1 Robert Canamar (States No Party Preference)
Legislative District 36 8361 State Representative Pos. 1 Leslie Klein (Prefers (R) Hope&change Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Gael Tarleton (Prefers Democratic Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Sahar Fathi (Prefers Democratic Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Ryan Gabriel (Prefers Republican Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Evan Clifthorne (Prefers Democratic Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Linde Knighton (Prefers Progressive Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Brett Phillips (Prefers Democratic Party)
Legislative District 36 8362 State Representative Pos. 2 Noel Christina Frame (Prefers Democratic Party)
Legislative District 37 8371 State Representative Pos. 1 Sharon Tomiko Santos (Prefers Democratic Party)
Legislative District 37 8372 State Representative Pos. 2 Tamra Smilanich (Prefers Non-partisan Party)
Legislative District 37 8372 State Representative Pos. 2 Eric Pettigrew (Prefers Democratic Party)
Legislative District 38 8381 State Representative Pos. 1 Sam Wilson (Prefers Republican Party)
Legislative District 38 8381 State Representative Pos. 1 John McCoy (Prefers Democratic Party)
Legislative District 38 8382 State Representative Pos. 2 Mike Sells (Prefers Democratic Party)
Legislative District 38 8382 State Representative Pos. 2 Michael Casey (Prefers Gop Party)
Legislative District 39 8390 State Senator Scott Olson (Prefers Democratic Party)
Legislative District 39 8390 State Senator Kirk Pearson (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8391 State Representative Pos. 1 Linda Wright (Prefers Democrat Party)
Legislative District 39 8391 State Representative Pos. 1 Dan Kristiansen (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Robert G. Zimmerman (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Elizabeth Scott (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Robert Pilgrim (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Gregory Dean Lemke (Prefers Republican Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Jocelynne (Josie) Fallgatter (Prefers Democratic Party)
Legislative District 39 8392 State Representative Pos. 2 Eleanor Walters (Prefers Democratic Party)
Legislative District 40 8400 State Senator John Swapp (Prefers Independent-Gop Party)
Legislative District 40 8400 State Senator Kevin Ranker (Prefers Democratic Party)
Legislative District 40 8400 State Senator Jim Cozad (States No Party Preference)
Legislative District 40 8401 State Representative Pos. 1 Kristine Lytton (Prefers Democratic Party)
Legislative District 40 8402 State Representative Pos. 2 Howard A. Pellett (Prefers Green Party)
Legislative District 40 8402 State Representative Pos. 2 Jeff Morris (Prefers Democratic Party)
Legislative District 41 8410 State Senator Maureen Judge (Prefers Democratic Party)
Legislative District 41 8410 State Senator Steve Litzow (Prefers Republican Party)
Legislative District 41 8411 State Representative Pos. 1 Tim Eaves (Prefers Republican Party)
Legislative District 41 8411 State Representative Pos. 1 Marcie Maxwell (Prefers Democratic Party)
Legislative District 41 8412 State Representative Pos. 2 Judy Clibborn (Prefers Democratic Party)
Legislative District 42 8421 State Representative Pos. 1 Natalie McClendon (Prefers Democratic Party)
Legislative District 42 8421 State Representative Pos. 1 Jason Overstreet (Prefers Republican Party)
Legislative District 42 8422 State Representative Pos. 2 Matthew Krogh (Prefers Democrat Party)
Legislative District 42 8422 State Representative Pos. 2 Vincent Buys (Prefers Republican Party)
Legislative District 43 8431 State Representative Pos. 1 Kshama Sawant (Prefers Socialist Altern Party)
Legislative District 43 8431 State Representative Pos. 1 Jamie Pedersen (Prefers Democratic Party)
Legislative District 43 8432 State Representative Pos. 2 Frank Chopp (Prefers Democratic Party)
Legislative District 43 8432 State Representative Pos. 2 Gregory Gadow (States No Party Preference)
Legislative District 44 8441 State Representative Pos. 1 Hans Dunshee (Prefers Democratic Party)
Legislative District 44 8441 State Representative Pos. 1 Mark Harmsworth (Prefers Republican Party)
Legislative District 44 8441 State Representative Pos. 1 B.J. Guillot (Prefers Republican Party)
Legislative District 44 8441 State Representative Pos. 1 Robert (Bob) McCaughan (Prefers Republican Party)
Legislative District 44 8442 State Representative Pos. 2 Mike Hope (Prefers Republican Party)
Legislative District 44 8442 State Representative Pos. 2 Mary McNaughton (Prefers Democratic Party)
Legislative District 45 8451 State Representative Pos. 1 Roger Goodman (Prefers Democratic Party)
Legislative District 45 8451 State Representative Pos. 1 Jacob Bond (Prefers Democratic Party)
Legislative District 45 8451 State Representative Pos. 1 Joel Hussey (Prefers Republican Party)
Legislative District 45 8452 State Representative Pos. 2 Jim Thatcher (Prefers Republican Party)
Legislative District 45 8452 State Representative Pos. 2 Larry Springer (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8460 State Senator David Frockt (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8461 State Representative Pos. 1 Sylvester Cann (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 State Representative Pos. 1 Gerry Pollet (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Jessyn Farrell (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Dusty Hoerler (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Scott M. Hodges (Prefers Republican Party)
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Shelly Crocker (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Sarajane Siegfriedt (Prefers Democratic Party)
Legislative District 46 8462 State Representative Pos. 2 Stan Lippman (Prefers Democratic-Repub Party)
Legislative District 47 8471 State Representative Pos. 1 Bud Sizemore (Prefers Democratic Party)
Legislative District 47 8471 State Representative Pos. 1 Mark Hargrove (Prefers Republican Party)
Legislative District 47 8472 State Representative Pos. 2 Pat Sullivan (Prefers Democratic Party)
Legislative District 47 8472 State Representative Pos. 2 Andy Massagli (Prefers Republican Party)
Legislative District 48 8481 State Representative Pos. 1 Ross Hunter (Prefers Democratic Party)
Legislative District 48 8481 State Representative Pos. 1 Bill Hirt (Prefers Republican Party)
Legislative District 48 8482 State Representative Pos. 2 Hank Myers (Prefers Republican Party)
Legislative District 48 State Representative Pos. 2 Cyrus Habib (Prefers Democratic Party)  
Legislative District 49 8490 State Senator Eileen Qutub (Prefers Independent R  Party)
Legislative District 49 8490 State Senator Annette Cleveland (Prefers Democratic Party)
Legislative District 49 8491 State Representative Pos. 1 Sharon Wylie (Prefers Democrat Party)
Legislative District 49 8491 State Representative Pos. 1 Debbie Peterson (Prefers Republican Party)
Legislative District 49 8492 State Representative Pos. 2 Carolyn Crain (Prefers Republican Party)
Legislative District 49 8492 State Representative Pos. 2 Jim Moeller (Prefers Democratic Party)
Supreme Court 4002 Justice Position 2 Douglas W. McQuaid  
Supreme Court 4002 Justice Position 2 Susan Owens  
Supreme Court 4002 Justice Position 2 Scott Stafne  
Supreme Court 4008 Justice Position 8 Bruce O. Danielson  
Supreme Court 4008 Justice Position 8 Steve Gonzalez  
Supreme Court 4009 Justice Position 9 Bruce Hilyer  
Supreme Court 4009 Justice Position 9 Sheryl Gordon McCloud  
Supreme Court 4009 Justice Position 9 Richard B. Sanders  
Supreme Court 4009 Justice Position 9 John W. Ladenburg  
Court of Appeals, Division 1, District 1 5114 Judge Position 4 Ronald E. Cox  
Court of Appeals, Division 1, District 1 5117 Judge Position 7 Marlin Appelwick  
Court of Appeals, Division 1, District 3 5131 Judge Position 1 Mary Kay Becker  
Court of Appeals, Division 2, District 1 5213 Judge Position 3 Christine Quinn-Brintnall  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Thomas Bjorgen  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Pamela (Pam) Loginsky  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Thomas (Tom) E. Weaver, Jr.  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Michael Lynch  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Brendan Williams  
Court of Appeals, Division 2, District 2 5222 Judge Position 2 Jim Foley  
Court of Appeals, Division 2, District 3 5231 Judge Position 1 Joel Penoyar  
Court of Appeals, Division 3, District 1 5311 Judge Position 1 Laurel Siddoway  
Court of Appeals, Division 3, District 3 5332 Judge Position 2 Devin Poulson  
Court of Appeals, Division 3, District 3 5332 Judge Position 2 Teresa C. Kulik  
Adams Superior Court 7011 Judge Position 1 Randy J. Flyckt  
Adams Superior Court 7011 Judge Position 1 Brian H. Miller  
Asotin, Columbia, Garfield Superior Court 6021 Judge Position 1 William D. (Bill) Acey  
Chelan Superior Court 7041 Judge Position 1 Lesley A. Allan  
Chelan Superior Court 7042 Judge Position 2 T.W "Chip" Small  
Chelan Superior Court 7043 Judge Position 3 Charles R. Steinberg  
Chelan Superior Court 7043 Judge Position 3 Travis Brandt  
Chelan Superior Court 7043 Judge Position 3 Ruth Esparza  
Chelan Superior Court 7043 Judge Position 3 Alicia H. Nakata  
Clallam Superior Court 7051 Judge Position 1 William Payne  
Clallam Superior Court 7051 Judge Position 1 Christopher Melly  
Clallam Superior Court 7051 Judge Position 1 Erik Rohrer  
Clallam Superior Court 7051 Judge Position 1 Curtis G. Johnson  
Clallam Superior Court Judge Position 2 George L. Wood    
Clallam Superior Court 7051 Judge Position 3 S. Brooke Taylor  
Clark Superior Court 7062 Judge Position 2 John P. Wulle  
Clark Superior Court 7062 Judge Position 2 David E. Gregerson  
Clark Superior Court 7068 Judge Position 8 Josephine(Josie) Townsend  
Clark Superior Court 7068 Judge Position 8 Diane M. Woolard  
Cowlitz Superior Court 7084 Judge Position 4 Joseph Daggy  
Cowlitz Superior Court 7084 Judge Position 4 Marilyn Haan  
Douglas Superior Court 7091 Judge Position 1 John Hotchkiss  
Ferry, Pend Oreille, Stevens Superior Court 6101 Judge Position 1 Patrick A. Monasmith  
Ferry, Pend Oreille, Stevens Superior Court 6102 Judge Position 2 Allen Nielson  
Grant Superior Court 7131 Judge Position 1 Evan E Sperline  
Grant Superior Court 7132 Judge Position 2 John Knodell  
Grant Superior Court 7133 Judge Position 3 John Antosz  
Grays Harbor Superior Court 7141 Judge Position 1 Gordon L. Godfrey  
Grays Harbor Superior Court 7142 Judge Position 2 Dave Edwards  
Grays Harbor Superior Court 7143 Judge Position 3 Mark McCauley  
Island Superior Court 7151 Judge Position 1 Alan R. Hancock  
Island Superior Court 7152 Judge Position 2 Vickie I. Churchill  
Jefferson Superior Court 7161 Judge Position 1 Peggy Ann Bierbaum  
Jefferson Superior Court 7161 Judge Position 1 Keith C Harper  
Jefferson Superior Court 7161 Judge Position 1 Michael Haas  
King Superior Court 7425 Judge Position 25 Elizabeth Berns  
King Superior Court 7425 Judge Position 25 Roger Davidheiser  
King Superior Court 7425 Judge Position 25 Eric Schmidt  
King Superior Court 7429 Judge Position 29 Hong Tran  
King Superior Court 7429 Judge Position 29 Sean O'Donnell  
King Superior Court 7430 Judge Position 30 Kimberly Allen  
King Superior Court 7430 Judge Position 30 Doug North  
King Superior Court 7442 Judge Position 42 Sue Parisien  
King Superior Court 7442 Judge Position 42 Marianne Jones  
King Superior Court 7442 Judge Position 42 David Ruzumna  
King Superior Court 7442 Judge Position 42 Christopher A. Washington  
King Superior Court 7446 Judge Position 46 Judy Ramseyer  
King Superior Court 7446 Judge Position 46 Gary Ernsdorff  
Kitsap Superior Court 7177 Judge Position 7 Jennifer Forbes  
Kitsap Superior Court 7177 Judge Position 7 Rob MacDermid  
Kitsap Superior Court 7177 Judge Position 7 Bill Houser  
Kitsap Superior Court 7177 Judge Position 7 Karen Klein  
Kittitas Superior Court 7191 Judge Position 1 Paul Sander  
Kittitas Superior Court 7191 Judge Position 1 Jim Denison  
Kittitas Superior Court 7191 Judge Position 1 Fran Chmelewski  
Kittitas Superior Court 7192 Judge Position 2 Scott R. Sparks  
Klickitat, Skamania Superior Court 6201 Judge Position 1 Brian Altman  
Lewis Superior Court 7211 Judge Position 1 Nelson E. Hunt  
Lewis Superior Court 7212 Judge Position 2 James W. Lawler  
Lewis Superior Court 7213 Judge Position 3 Richard L. Brosey  
Lincoln Superior Court 7221 Judge Position 1 John F. Strohmaier  
Mason Superior Court 7231 Judge Position 1 Amber L Finlay  
Mason Superior Court 7232 Judge Position 2 Toni A. Sheldon  
Okanogan Superior Court 7241 Judge Position 1 Karl F. Sloan  
Okanogan Superior Court 7241 Judge Position 1 Henry (Hank) Rawson  
Okanogan Superior Court 7242 Judge Position 2 Chris Culp  
Pacific, Wahkiakum Superior Court 6251 Judge Position 1 Mike Sullivan  
Pierce Superior Court 7605 Judge Position 5 John (Jack) H. Hill  
Pierce Superior Court 7605 Judge Position 5 Vicki L. Hogan  
Pierce Superior Court 7607 Judge Position 7 Bev Grant  
Pierce Superior Court 7607 Judge Position 7 Jerry Costello  
Pierce Superior Court 7612 Judge Position 12 Antoni H. Froehling  
Pierce Superior Court 7612 Judge Position 12 Stephanie Arend  
Pierce Superior Court 7613 Judge Position 13 James A. Schoenberger, Jr.  
Pierce Superior Court 7613 Judge Position 13 Kathryn Nelson  
Pierce Superior Court 7618 Judge Position 18 G. Helen Whitener  
Pierce Superior Court 7618 Judge Position 18 Stan Rumbaugh  
San Juan Superior Court 7631 Judge Position 1 Donald E. Eaton  
Snohomish Superior Court 7711 Judge Position 11 Millie Judge  
Snohomish Superior Court 7711 Judge Position 11 Jack Follis  
Thurston Superior Court 7902 Judge Position 2 Victor M. Minjares  
Thurston Superior Court 7902 Judge Position 2 Jim Johnson  
Thurston Superior Court 7902 Judge Position 2 Christine Schaller  
Thurston Superior Court 7902 Judge Position 2 Marie Clarke  
Thurston Superior Court 7904 Judge Position 4 Indu Thomas  
Thurston Superior Court 7904 Judge Position 4 Allen T. Miller  
Thurston Superior Court 7904 Judge Position 4 Erik D. Price  
Walla Walla Superior Court 7361 Judge Position 1 John W. Lohrmann  
Walla Walla Superior Court 7362 Judge Position 2 Scott Wolfram  
Walla Walla Superior Court 7362 Judge Position 2 Richard G. Wernette  
Whatcom Superior Court 7372 Judge Position 2 Carrie M. Coppinger Carter  
Whatcom Superior Court 7372 Judge Position 2 Deborra Garrett  
Whatcom Superior Court 7372 Judge Position 2 Dave Grant  
Whitman Superior Court Judge Position 1 David Frazier